19.9 C
Скопје
18:32 - 18 мај, 2022

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Направете ги највкусните чоколадни трафлс – се топат во уста!

готвиме со теа

Нашиот тим започна убава соработка со една врвна готвачка која секое јадење го претвара во магија од вкусови – Теодора Георгиевска.

Оваа извонредна мајсторка и една од највлијателните готвачки на социјалните мрежи кај нас, стои зад бројните рецепти кои ги објавува на профилот „Готвиме со Теа“ – „gotvime.so.tea“.

Теа денес ни ги направи највкусните чоколадни трафлс кои се топат во уста! Веруваме дека долго време не сте пробале нешто толку вкусно и кремасто. А, добрата страна на овој рецепт, како што вели Теа е што се здрава варијанта на благо.

Потребни состојки:

  • 250 гр чоколадни капки
  • 100 мл кокосово млеко
  • 30 гр какао
  • 1 лажичка ванила екстракт (опционо)

Начин на подготовка:

Кокосовото млеко загрејте го на тивок оган и во него додадете ги чоколадните капки. Мешајте постојано за да не ви загори, додека целосно да се стопат чоколадните капки. Оваа смеса ставете ја во фрижидер да се излади најмалку 3 часа. Откако ќе се со влажни раце формирајте бомбици и извалкајте ги во какао. Најдобро е да ги чувате во фрижидер во кутија со капак за да не омекнат.

На здравје и уживајте во овој незаменлив кремаст вкус!

Слични објави

Амбер Херд стисната во ќош од адвокатката на Џони Деп: Овие две важни прашања ја откриваат лагата на глумицата

Еспресо

Љубовта ќе им цвета во јуни: Ова се највљубените и најсаканите хороскопски знаци на почетокот на летото

Еспресо

Испечете меко, сочно и ароматично пиле: Неколку важни чекори и тајни зачини при подготовката

М.Р.

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо
Се вчитува....