Mind detox: Време е за одмор од токсичните пријатели

Факт е дека присуството на токсичните луѓе во нашите животи само ја зголемува дозата на стрес и негативните мисли кои не окупираат. Но, сепак, понекогаш не сме ни свесни дека токсичните луѓе се толку блиску до нас.

Не е толку тешко да го препознаете лицето кое не ви се допаѓа, па дури и ако сте го сметале за многу блиско, морате малку да се одвоите од него, со цел да се напоите со позитива.

Постојат неколку особини на вашите „токсични“ пријатели, од кои барем на некое време ви е потребен одмор:

Постојано ги критикуваат другите

Наместо да поработат на себе и својот живот, токсичните личности секојдневно се занимаваат со другите. Тие се многу критични и склони без размислување да осудат нечии постапки, додека своите грешки ги занемаруваат, како никогаш и да не ги направиле.

Потребно им е постојано внимание

Без оглед дали се наоѓате во поголемо друштво или само вие разговарате, токсичните лица ќе сакаат константно внимание и нема да бидат подготвени да го сослушаат вашето мислење, за било која тема, што понекогаш знае да биде многу напорно.

Постојано се негативни

Токму поради тоа што постојано шират негативна енергија, повремено ви е потребен детокс од овие лица, за да се наполните со позитива. Луѓето кои сметаат дека ништо нема добро да се заврши, едноставно имаат проблем кои сами мораат да го решат. На вас е да не дозволите таа перспектива да стане и ваша точка на гледиште.

Не знаат за емпатија

Од своите пријатели очекувате разбирање и поддршка, меѓутоа, токсичните лица способни се да се разберат само себе.

Едноставно, времето поминато со вакви лица не може да биде квалитетно и затоа е време да земете малку пауза, со цел својот живот да го исчистите од негативните вибрации.

Слични објави

Со храна намалете го штетното влијание на катранот и на никотинот од цигарите

Еспресо

Го зазема модниот трон: По анимал и карираниот, пристигна „must have“ принтот!

Igor

Како да носите маски на високи температури: Јапонците го имаат одговорот

Еспресо

Викенд диета со која ќе загубите 3 килограми

Igor

Совршеното есенско издание на Кејт Мидлтон кое може да си го дозволи СЕКОЈА ДАМА (ФОТО)

Igor

Со овој НАПИТОК ќе ги решите проблемите со МАСНИТЕ НАСЛАГИ: Само 1 децилитар дневно прави чуда во вашиот организам (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

1 × 4 =

Слични објави

ПОБЕДНИКОТ на Евровизија веќе СЕ ЗНАЕ? Еве што велат обложувалниците

Igor

Плетен костим за капење: Преубав, единствен, женствен, романтичен

Igor

Притисокот постојано ќе ви биде 120/80 ако јадете лук и цимет

Еспресо

Не правете му го ова на средството за дезинфекција, така станува неефикасно и залудно го користите!

Еспресо

Здравјето влегува преку устата: Колку овошје, а колку зеленчук треба да јадеме секој ден?

Igor

Енергетски микс кој моментално го елиминира заморот!

Igor