Лимонада со куркума – напиток кој ја лекува депресијата подобро од било кој лек

Утврдено е дека лимонадата со куркума ги содржи најдобрите лековити вредности. Имено, познато е дека куркумата има силни антивоспалителни својства, а овој корен ги убива канцерогените клетки, лечи депресија, го намалува холестеролот и нуди други придобивки како што е способноста за лекување рак на кожата, Алцхајмерова болест и други состојби како што се артритис, жолтица, дијареја, болки во стомакот и слично.

Куркумата ја лечи депресијата

Постојат многу начини и лекови кои можете да ги користите за лекување на депресијата, но, користењето каков било вид медикаменти може да има големи несакани ефекти, како што е на пример отежнато дишење, самоубиствени мисли или пак, крвавење во желудникот. Едно големо откритие покажало дека куркумата може да излечи личност со тешка депресија, без притоа да се соочува со какви било несакани ефекти. Куркумата ја лечи депресијата со посебна состојка која се нарекува куркумин, а докажано е дека таа е многу ефикасна.

Како да направите лимонада од куркума

Постојат различни начини на кои можете да направите лимонада од куркума, а денес ви прикажуваме еден рецепт за четири лица.

Потребни состојки:

60 милилитри ладна вода
2 лажици свежо рендана или куркума во прав
4 лажици 100-процентен јаворов сируп
1 лимон или лимета
Сок од еден портокал (по избор)

Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во еден сад и промешајте. Потоа послужете го овој пијалак со парчиња лимон.

Придобивки од куркумата

Таа содржи природни состојки што делуваат против воспаленија и вируси, како и антиоксиданси.

Го подига имунитетот кој ја подобрува апсорпцијата на хранливите материи.

Се користи во многу детоксикациски рецепти, бидејќи апсорбира хранливи материи и ги намалува калориите.

Може да се консумира на дневна основа и одговара со секој вид храна.

Не мора да потрошите многу пари, едноставно можете да си го подготвите овој рецепт во вашиот дом.

Слични објави

ИСХРАНА ВО БОЈА: Што ги прави жолтите и портокаловите намирници здрави за вас?

Igor

Бројот на заболени од морбили на глобално ниво зголемен четирипати

Igor

ДИЕТАТА НА МАРКО КОН – Ослабел 36 килограми „За појадок СВИНСКИ ВРАТ, за ручек СВИНСКИ ВРАТ, а за вечера… Погодете? Да, СВИНСКИ ВРАТ!“

Слободен печат

Анксиозни сте? Причината може да е недостаток на ОВОЈ витамин

Igor

Колку долго смеат да се користат капките и спрејовите за нос?

Еспресо

Коприва, просо и сусам за зголемување на железото во крвта

Igor

Остави Коментар

8 − 7 =

Слични објави

Како седењето му штети на нашето здравје: По ова веднаш ќе станете од вашиот удобен стол!

Еспресо

Јапонска утринска диета – ефикасен начин за губење килограми

Igor

Смути за намалување на крвниот притисок

Igor

Зошто би требало да направиме 10.000 чекори дневно?

Igor

Истражување: Мажите со ковид-19 имаат трипати поголеми шанси да завршат на интензивна нега отколку жените

Еспресо

Сите лековити својства на маслинките

Igor