17.8 C
Скопје
05:37 - 30 јуни, 2022

Колку често треба да ја менуваме постелнината во летните месеци?

Перењето и одржувањето на облеката и постелнините чисти е обврска која треба да ја исполнувате редовно, особено кога е во прашање чаршавот и покривачот со кој спиеме.

Иако ви изгледаат чисти, нечистотијата се создава на површината и создава подлога за размножување на микроорганизми кои може да ви предизвикаат проблеми.

Фото: Unsplash

Во лето повеќе се потиме, а на постелината може да се најдат остатоци од нечистотии и козметички производи. Најдобро е најмалку еднаш неделно да ја менувате постелнината.

Мртвите клетки и природните телесни масла и течности може да привлечат прашински грини, за кои знаеме дека се размножуваат со голема брзина на постелнината. Затоа, обрнете повеќе внимание, за да се заштитите себе.

Менувајте ја постелнината почесто во однос на зимските месеци, доколку не сте во можност тоа да го правите секоја недела, нека биде минимално двапати месечно.

Слични објави

Будистички принципи кои целосно можат да ви го променат животот

Еспресо

Кои витамини ви недостасуваат ако кожата ви пука, имате грчеви или ви опаѓа косата?

Еспресо

Внимавајте на децата и на животните: Колку брзо температурата во автомобилот може да се искачи на 47 степени?

Еспресо

Младата Миа Чичкариќ отворено за животот со дијабетес: „Во секојдневната борба со дијабетот за нас младите сензорите се најважна работа“

Кате Божиновска

Вирусот мајмунски сипаници има забрзана еволуција: Има дури 50 мутации наместо очекуваните десет

Еспресо

СЗО предупредува: 3.200 потврдени инфекции со мајмунски сипаници, еден починат од вирусот, „се пренесува и од маж на жена, но овој пренос го потценуваме!“

Еспресо
Се вчитува....