20.8 C
Скопје
03:18 - 30 јуни, 2022

Финска е подготвена да се бори доколку Русија ја нападне: „Финска е тежок залак за џвакање“

Финска одржува високо ниво на воена подготвеност од Втората светска војна.

Доколку биде нападната, Финска е подготвена да се бори – уверува началникот на Генералштабот на армијата на Финска, Тимо Кивинен, коментирајќи ги ризиците од воени закани од Русија.

Генералот, според „Гардијан“,  објаснил „Ние систематски ја развивме нашата воена одбрана токму за овој тип на војување што се води во Украина, со масовна употреба на оружје на огнена моќ, оклопни сили, па дури и воздушни сили“, објасни финскиот генерал, цитиран од Гардијан.

„Украина беше тежок залак за џвакање – додаде тој – а исто така и Финска, која е подготвена за руски напад и ќе даде силен отпор колку што е потребно“.

Финска одржува високо ниво на воена подготовка од Втората светска војна, бидејќи во тие години се бореше со своите источноевропски соседи со кои дели преку 810 милји граница.

Во исто време доаѓа и декларацијата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, со која се дефинира целта на влезот на Шведска и Финска во Атлантската алијанса и дека тоа ќе се случи „што е можно поскоро“, изјавата е дел од интервјуто за Politico.eu

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо
Се вчитува....