Легендарниот црн колач за да ги развесели вашите најмили во карантин: Подготовката трае колку еден училишен час!

Станува се потешко секојдневно да смислувате кој десерт да им го спремите на децата во ова време кога сите сме затворени во четири ѕида, а полека ги исцрпивме сите идеи. Среќа, овој рецепт од минатото за легендарниот колач чија подготовка трае колку еден училишен час, ќе ги воодушеви вашите најмили.

Црн колач без јајца со банана

*Состојки за бисквитот

– 1 чаша јогурт
– 1 чаша зејтин
– 2 чаши гриз
– 2 чаши кафеав шеќер
– 4 лажици какао
– 2 лажички сода бикарбона
– 2 пасирани банани
– 2 лажици рум

*Состојки за глазура

– 10 лажици млеко
– 1 ванилин шеќер
– 150 грама чоколадо за готвење
– 50 грама маргарин

Подготовка:

Состојките за тестото помешајте ги во поголем сад и оставете половина час смесата да отстои. За тоа време вклучете ја рерната да се загрее на 180 степени и калапот со големина 20 х 35 см премачкајте го со зејтин и посипете го со гриз. Смесата ставете ја рамномерно во калапот и печете приближно 45 минути, во зависност од јачината на рерната. Малку пред да биде готов колачот, стопете ги на пареа сите состојки за глазурата и прелијте го топлиот колач.

Пријатен апетит!

 

Слични објави

Тие се како мали деца и во зрели години, но со исклучителни интелектуални способности: Психолошки профил на хороскопските знаци – БЛИЗНАЦИ

Еспресо

Легендарната Шер после 44 години во исто издание: Никој не може да поверува дека има 73 години (ФОТО)

Еспресо

„Насилна за мажи, совршена за девојка“: Заводливиот хит на Ненси Синатра кој и денеска е провокативен! (ВИДЕО)

Еспресо

Подзаборавен народен лек: Направете си карамелизиран шеќер со маргарин и млеко

Еспресо

Кардашијанката ПРЕТЕПЕЛА стриптизета!

Igor

Хороскоп за 13. 02. 2020 – Лавовите ќе стават крај на љубовната авантура!

Еспресо

Остави Коментар

2 × 3 =

Слични објави

Проклетство, болест, несреќа: Пет култни филмови кои можеле да не бидат снимени! (ВИДЕО)

Еспресо

Префинети тортиља сендвичиња

Igor

По самоизолацијата адвокатите ќе ги тријат рацете: Многумина дури сега ќе сфатат дека браковите им се пропаднати

Еспресо

Три грешки што често ги правиме кога е појадокот во прашање

Igor

Фановите загрижени: Познатата пејачка ИСЧЕЗНАЛА?

Igor

Чудо од чоколадо: Брза, едноставна и вкусна посластица која ќе ве воодушеви

Igor