Почина Дорис Хобдеј, една од најстарите жители на Велика Британија

Дорис Хобдеј почина на 96 години откако ја изгуби битката со коронавирусот, пренесува „Би-Би-Си“. Госпоѓа Хобдеј и нејзината идентична сестра близначка Лилијан Кокс познати како „Близначките Типтон“, беа примени во болница откако беа позитивни на ковид-19 на почетокот на овој месец.

Нејзиното семејство изјави дека госпоѓа Хобдеј починала на 5 јануари, додавајќи дека се „целосно скршени од болка“, губејќи ја Дорис на овој начин.

Нејзината сестра, Кокс оттогаш е отпуштена од болницата и продолжува да се опоравува, соопшти семејството.

Двете сестри биле меѓу најстарите живи идентични близнаци во Велика Британија.

Profimedia
Profimedia

Ние сме толку благодарни за сите убави спомени што ги создадовме и за жал, моравме да го споделиме и ова со вас“, рече семејството во соопштението.

Сестрите близначки, од Типтон станаа популарни на Интернет со нивниот позитивен став за животот и неверојатна смисла за хумор. Тие се пријавија на „BBC Breakfast“, „Good Morning Britain“ и „This Morning“, шармирајќи ги водителите и целата јавност со своите шеги и нивната љубов кон актерот Џејсон Статам.

Лилијам и Дорис изјавија дека целиот живот го поминале заедно. Откако се венчале, пак живееле на иста улица, работеле во иста фабрика во Бирмингем, а до неодамна живееја една покрај друга во дом за стари лица во Типтон.

Profimedia
Profimedia

Тие имаа интервју за „Би-Би-Си“ на нивниот 95-ти роденден, а тогаш Лилијан откри дека тајната на нејзината сестра за долг живот е „немање секс и многу Гинис пива“, а нејзината тајна била само „лимонада“.

Дорис ќе почива до нејзиниот сопруг кој го изгуби пред 11 години по 65 години среќен брак“, соопшти нејзиното семејство.

Семејството вели дека на г-ѓа Кокс ѝ било соопштено за смртта на нејзината сестра дури во понедленикот оваа недела, затоа што морале да почекаат да биде „доволно силна“ да ги слушне тажните вести.

Сега таа е со семејството и останува со нејзината ќерка Вивиен, додека целосно да и се врати силата… И двете беа решени да живеат до 100 години и тоа им беше мотивација… Но ковид-19 ни ја зеде Дорис“, рече нивното семејство.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

СРАМОТА: Ограбен починат пациент во скопски ковид-центар, семејството во шок

V. T.

Лекарите во Италија во тешка ситуација: Во зависност од возраста и здравствената состојба, прават избор кого ќе спасат

Аеродром, Гази Баба и Центар ќе бидат поврзани со мост и нов булевар

Мали се шансите да нѐ удри овој астероид, но ако нѐ удри, тоа ќе биде како како 150 Хирошими!

Еспресо

„Трескањето од земја“ на журките во Градиште заврши со кривични пријави

Слободен Печат

Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен Печат

Остави Коментар

20 − Осумнаесет =

Слични објави

На секои 16 секунди во светот умира по еден заразен – досега над милион починати од ковид-19

Слободен Печат

Апел од Детска клиника: Децата со температура од утре да се носат во болницата „Козле“

Коронавирусот сепак има голема сличност со ХИВ

Слободен Печат

Полог се дави во ѓубре, Русино нe е решение!

Слободен Печат

ССМ: Минималната плата треба да биде најмалку 60 отсто од просечната

Слободен Печат

Есенско волшепство: На коњ под галичкото небо

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian