19.8 C
Скопје
05:11 - 20 јули, 2024

Не претерувајте со мебелот: Најчести грешки при уредување на домот

Честопати луѓето претеруваат при уредување на својот дом и поради тоа домот изгледа неуредно и неорганизирано. Еве неколку совети за добро уредување на домот.

Среден ходник

Ходникот е првата просторија на која наидувате кога влегувате во домот и во која ги пречекувате гостите. Затоа потрудете се ходникот секогаш да биде чист и уреден. Некој едноставен детаљ, на пример слика или вазна, ќе го подобри целокупниот впечаток за вашиот дом.

Огледало во малите простории

Ако дневната соба ви е мала, поставување на огледало во неа ќе помогне за таа да изгледа поголема. Можете да изберете разни рамки, но најважно е огледалата да бидат што поголеми. Тие, освен што прават просторот да изгледа поголем, исто така и рефлектираат светлина и ја разубавуваат просторијата.

Не претерувајте со мебелот

Една од најголемите грешки при уредување на домот е пренатрупаноста. Затоа не ставајте премногу детали во просторијата. Колку помалку мебел – толку подобро.

Комбинирајте ги боите

Комбинацијата со бои игра најважна улога во декорирање на домот. Затоа внимавајте како ги комбинирате боите. На пример, ако вашите ѕидови се со потемна нијанса, бирајте мебел во светла или контрастна боја и обратно.

Осветлување

Лошото осветлување може да ја расипе убавината на вашиот дом? Важно е светлината да биде во склад со потребите на просторијата. Немојте да користите преголеми светла само за да ја декорирате просторијата. Користете светло само за да ја подобрите убавината на декорот.

Слични објави

(Фото) Џенифер Анистон и Рис Витерспун критикувани за „брчките и порите“: Демек без шминка, а фотошопирани

еспресо

(Фото) Секси и на 52 години: Нина Бадриќ го покажа згодното тело на Миконос

Еспресо

Колку заработува Јована Јеремиќ за еден час: Повеќе од просечна македонска плата

еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ јаде палачинки и не дише! Неговата сопруга го снимила и го осудила за тоа што го направил

Еспресо

Дојде дури од Москва да го крсти внукот на Цеца Ражнатовиќ: Владика, епископ и кум од Кипар

еспресо

(Видео) Ален Исламовиќ во инвалидска количка: Но и тоа не го спречува да настапи на сцена

еспресо
Се вчитува....