Дрвена, пластична или од бамбус: Која кујнска даска е најдобра?

Пластична, дрвена или од бамбус – секој има омилена, но најважно е да користиме различни даски за свежо месо, за зеленчук и за овошје, бидејќи кујнските даски се плодна почва за многу бактерии, особено за салмонела и за ешерихија коли.

Истражувањата покажале дека кујнската даска може да содржи и до 50 пати повеќе бактерии отколку шолјата во бањата.

Дрвената даска е мека и на нејзе лесно се работи. Студиите покажале дека салмонелата на нив помалку се шири отколку на пластичните даски. На дрвените даски бактериите потонуваат далеку под површината каде што не се размножуваат и на крај умираат. Ако правилно ја одржувате, може да трае со години. Никако не ја ставајте во машина за миење садови.

Пластична – Полесно се одржува бидејќи може да се мие и во машина за задови, но во неа се прават подлабоки засеци во кои се собираат бактерии. Пластичните даски според истражувањата имаат повеќе бактерии од дрвените. Затоа е многу важно по користењето да ја измиете даската и да ја оставете целосно да се исуши.

Бамбусова – Бидејќи впива помалку вода од дрвените даски, многумина веруваат дека од хигиенски причини бамбусот е вистински избор. Проблемот е што бамбусот е потврд од дрвото, што значи дека може да ги оштети ножевите. Експертите ја препорачуваат даската од бамбус за поситно сецкање, но треба да внимавате да биде без формалдехи.

Слични објави

Мали совети за секогаш чиста и убаво уредена бања

Igor

Естрадата ја замени за јога: Ќе препознаете ли која е оваа македонска пејачка? (ФОТО)

Слободен печат

Северина подготви жалба на пресудата: Судот не го праша детето

Слободен печат

Се уште не сте виделе како Џенифер Лопез во танга игра на шипка? (ВИДЕО)

Слободен печат

Џулиен Мур: Не верувам во Бог, верувам во добра психотерапија

Слободен печат

Ова е најдобро облечeниот маж во 2019: Жените се во шок! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

4 × пет =

Слични објави

Искористете ја водата во која сте вареле јајца

Igor

Симон Коруноски објави видео за новата песна „Дел од мене“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Згодни девојки „тресат“ задници! Македонскиот водител сними нова песна (ВИДЕО)

Слободен печат

Модерниот Тарзан живее со шимпанзи, а има тигар како миленик (ФОТО)

Слободен Печат

Милан Поповиќ: „Игор Којиќ ме навредуваше и ми се закануваше пред детето, ќе го заштитам синот од дивјачко однесување“!

Слободен печат

Актерката Нина Деан се подготвува за најголемата улога: Пресреќна сум, во април ќе станам мајка!

Слободен печат