19.8 C
Скопје
06:23 - 20 јули, 2024

10 знаци дека сте лош родител

Постојат неколку знаци што укажуваат на тоа дека не сте добри во улогата на родител.

Понекогаш навистина сме лош пример, а тоа не го ни забележуваме. Со помош на следниве примери откријте дали сте добар родител.

Ако детето намерно ве вознемирува додека работите, тоа е затоа што не сте доволно нежни кон него. Вашето дете лаже ако сте претерувале со строгоста за неговите претходни грешки.

Кога ќе забележите дека детето не се залага само за себе, веројатно сте го дисциплинирале во јавност. Дури ни присуството на браќата, сестрите, пријателите или роднините не е погодно за упатување на критики кон детето.

Сторете го тоа додека сте сами со него. Ако на детето му купувате сè, а тоа и натаму сака и зема работи кои не му припаѓаат, оставете го самото да одбере што сака. Не ја отстранувајте секоја препрека наместо вашето дете. Не го поредувајте вашето дете со други деца. Ако го правите тоа, може да стане љубоморно.

Ако забележите дека многу брзо се лути, повеќе фалете го бидејќи тоа смета дека го добива вашето внимание само кога ќе стори нешто лошо.

Не им викајте постојано на децата затоа што ќе се затворат во себе. Не му наредувајте.

Ако вашето дете е невоспитано и безобразно, веројатно тоа го научило од своите родители или од околината.

Кога забележувате лошо однесување кај децата, станете свесни и за своето однесување.

Слични објави

(Фото) Џенифер Анистон и Рис Витерспун критикувани за „брчките и порите“: Демек без шминка, а фотошопирани

еспресо

(Фото) Секси и на 52 години: Нина Бадриќ го покажа згодното тело на Миконос

Еспресо

Колку заработува Јована Јеремиќ за еден час: Повеќе од просечна македонска плата

еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ јаде палачинки и не дише! Неговата сопруга го снимила и го осудила за тоа што го направил

Еспресо

Дојде дури од Москва да го крсти внукот на Цеца Ражнатовиќ: Владика, епископ и кум од Кипар

еспресо

(Видео) Ален Исламовиќ во инвалидска количка: Но и тоа не го спречува да настапи на сцена

еспресо
Се вчитува....