18.8 C
Скопје
19:59 - 5 октомври, 2022

Сте го виделе новиот дом на Бред Пит? 40 милиони долари за вистинска палата

Последното лудило на Бред Пит се однесува на купувањето на неговиот последен дом, за кој потрошил апсурдна сума од 40 милиони долари.

Бред Пит повторно е во центарот на вниманието, а овој пат ја нема неговата поранешна сопруга Анџелина Џоли.

Всушност, актерот роден во Оклахома штотуку го постави рекордот за купување на најскапиот дом во областа Кармел Хајлендс, мала заедница лоцирана во округот Монтереј, Калифорнија. Пит издвоил 40 милиони долари низ кој поминале низа славни и ексцентрични уметници повеќе од еден век.

Новиот дом на Бред Пит

Како што објави Wall Street Journal, Бред Пит потрошил 40 милиони долари на својот нов „шопинг“. Станува збор за величествен замок кој се наоѓа на брегот на Калифорнија. Се верува дека тоа е највисоката сума некогаш платена за имот во близина.

Позната и како Сивард, новата палата на американскиот актер е камена вила изградена во 1918 година од американскиот архитект Чарлс Самнер Грин. Грин беше познат по своите дрвени куќи во бунгалов стил и по уредувањето во натуралистички стил. Сепак, за оваа конструкција решил да се одлучи за поотпорен материјал, а тоа е гранит. Пит, кој отсекогаш бил страствен за архитектурата, очигледно бил фасциниран од шармот на суровата структура на Грин.

@vertikoff_photography

Исто така, можно е Пит да бил привлечен од чудната историја на куќата и нејзината низа интелектуални и чудни жители. Вилата му припаѓала на Д.Л. Џејмс Џуниор, писател на романи, драми и сценарија за филмови со чудовишта, од кои еден бил инспирација за славниот Годзила. Овој еклектичен лик се дружел и со Чарли Чаплин, кого често го угостувал во неговото величествено одморалиште, како и со книжевната двојка Џон Грегори Дан и Џоан Дидион.

Според Wall Street Journal, Д.Л. Џејмс Јуниор имал креативна страна, па така, поставувал и претстави во Њујорк. Не само тоа, тој бил и прв братучед на озлогласениот ограбувач на банки Џеси Џејмс, иако угледниот дел од семејството не сакал да ја признае оваа врска. Случајно, последниот сопственик на куќата го играше Џеси Џејмс во филмот „Убиството на Џеси Џејмс од Роберт Форд“, филм од 2007 година.

 

Слични објави

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо

Откриен мотивот за тепачката на Северина со сестра ѝ? Маријана се налутила за препишан имот

еспресо
Се вчитува....