5.8 C
Скопје
14:18 - 3 декември, 2023

Славчо Попоски: Обилни врнежи од дожд и снег, внимание на поплавувања! Еве кога

– Под влијание на изразена циклонска активност со центар над Џеновскиот залив, до самиот крај на оваа, како и во првите денови од следната недела во Македонија времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд.

Локално врнежите ќе бидат ПОРОЈНИ и ОБИЛНИ и проследени со појава на грмежи. Ќе дува ЗАСИЛЕН, повремено СИЛЕН ветер од јужен и од југозападен правец (над 80 км/час). Можна е и појава на локално НЕВРЕМЕ, па затоа препорачуваме КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ.

Поради заладувањето на времето, од утре па за време на викендот на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег, особено во западните предели и на планините се очекува формирање на позначителна снежна покривка (над 40 цм).

Појава на мокар снег ќе има понекаде и во градовите од западниот дел со што очекуваме и таму формирање на помала снежна покривка.

Температурите значително ќе се намалат и ќе бидат околу просекот за овј дел од годината – вели метеопрогнозерот Славчо Попоски и предупредува:

– Поради ОБИЛНИТЕ врнежи од дожд и снег кој се очекуваат во периодот кој што е пред нас, можна е појава на локални ПОПЛАВУВАЊА и зголемување на нивоата на реките и на езерата. Можно е и нивно локално излевање.

Слични објави

(Видео) Марија Шерифовиќ: Мразам поделби, баба ми се молеше на Исус, а дедо ми беше муслиман

Еспресо

Британците реагираа на новите напади врз Кејт Мидлтон: „Колку повеќе Меган ја напаѓа Кејт, толку нејзината популарност сè повеќе расте“

Еспресо

„Целиот живот ми помина низ глава, не се плашев“: Калина Ковачевиќ ја опишува клиничката смрт и нејзината борба за живот

Еспресо

(Фото) Аца Пејовиќ е кум на Александра Пријовиќ, но не е само тој: Еве која кошаркарска ѕвезда ги венчаваше Прија и Филип

Еспресо

„Бев ограбен во Македонија, не ми ги оставија ни гаќите“: Дејан Милиќевиќ открива кои Македонки му помогнале, а на што не сака да се сети!

Еспресо

Астро прогноза за недела, 3 декември

Еспресо
Се вчитува....