12.8 C
Скопје
18:38 - 28 февруари, 2024

(Фото) Принцот Хари се сретна со татко си кралот Чарлс Трети: „Бил шокиран од дијагнозата“

Војводата од Сасекс пристигна на аеродромот Хитроу без сопругата и децата.

Принцот Хари пристигна во Лондон за да биде со кралот Чарлс, кому му беше дијагностициран рак. Се уште не е јасно дали Хари ќе се сретне со својот брат, принцот Вилијам, иако многумина се надеваат на помирување меѓу членовите на кралското семејство, пишува Дејли Мејл.

Војводата од Сасекс патувал со лет на Бритиш ервејс и пристигнал на аеродромот Хитроу во Лондон. Војвотката од Сасекс останала во Калифорнија во нејзината вила во Монтесито со нејзините две деца, принцот Арчи (4) и принцезата Лилибет (2) и покрај заканата од поплави од екстремните временски услови во Калифорнија оваа недела.

Трансатлантското патување на Хари ги зголеми надежите дека неговото враќање во Британија ќе му помогне да се помири со неговото семејство.

Принцот Хари се сретна со својот татко во Кларенс Хаус. Не се знае дали Хари ќе престојува во хотел во центарот на Лондон за да биде поблиску до кралот или ќе остане во Виндзор, но поверојатно е дека ќе престојува во моментно празната Колиба Фрогмор.

Средбата меѓу кралот Чарлс и принцот Хари била кратка. По неа, насмеаниот крал Чарлс ја напушти Кларенс Хаус и се подготви да се врати во Сандрингам.

Кралот Чарлс и кралицата Камила им мавтаа на толпата додека ја напуштаа кралската резиденција со државниот автомобил. Се очекува тие да отпатуваат за Норфолк со хеликоптер.

Експертите рекоа дека се надеваат дека патувањето на Хари ќе биде чекор кон примирје, но извор близок до принцот од Велс рече дека тој „нема планови“ за средба со другите членови на кралското семејство и тоа дека очигледно „бил шокиран од дијагнозата“ на татка си.

Принцот последен пат долета во Велика Британија во септември на наградите „Well Child Awards“ и тогаш престојуваше во хотел. Сакал да престојува во замокот Виндзор, но бил одбиен.

Хари обично патува со својот приватен тим за обезбедување откако му беше одземена полициската заштита кога го напушти кралското семејство во 2020 година.

Кралот Чарлс Трети не е единствен со дијагноза на рак, ова е историјата на болеста во кралското семејство

Слични објави

Катарина Живковиќ се огласи по веста дека е бремена: Пејачката долго време сака да стане мајка

Еспресо

(Фото) Рада Манојловиќ има нов дечко: Снимена среде улица со мускулестиот љубовник

Еспресо

Пропаднати планови: Животот на два хороскопски знаци ќе биде „уништен“ на крајот на зимата

еспресо

Цеца ја поддржа Бресквица: Ѝ држам среќа да победи, таа е преслатка

Еспресо

(Видео) Вељко Ражнатовиќ ги засука ракавите и покажа како се чисти свињарник: „Разговорот“ со свињата е урнебесен

Еспресо

Градоначалникот на Задар го разреши директорот на салата во која ќе настапува Александра Пријовиќ

Еспресо
Се вчитува....