5.8 C
Скопје
05:37 - 27 февруари, 2024

„Ме оставија без пари“: Јована Јоксимовиќ искрено за односот со родителите

Српската водителка Јована Јоксимовиќ веќе две децении има успешна телевизиска кариера, а освен на работата, таа е многу посветена и на семејството.

Познатата водителка денес живее во луксуз со популарниот пејач Жељко Јоксимовиќ со кој го има синот Коста и близнаците Срна и Ана, а во една прилика откри дека имало период кога немала пари, иако потекнува од богато семејство.

Имено, Јована истакна дека родителите не ја разгалиле и покрај тоа што била единица, туку дека ја воспитале да се бори и да си обезбеди средства за живот.

– Она на што се гордеам е што генерациите на татко ми и мајка ми се од Белград, сите се родени тука, па и чукунбабата. Чувствувавме некаква привилегија што можеме да живееме во станот на нашиот прадедо во Дорчол. Мајка ми секогаш ми велеше да внимавам, бидејќи иако сум добар ученик, сите од внатрешноста ќе ме престигнат на факултет. Тогаш не ми беше јасно, но факт е дека ние белграѓаните се повлекуваме. Моите родители имаа прекрасни плати, а ние немавме за што да се бориме – изјави во една прилика Јована во емисијата „Из профила“, каде ги опиша и студентските денови:

-Родителите ме тераа и ме туркаа и се запишав на Економски факултет и мислев дека сè ќе биде лесно, но всушност тоа беше нешто сосема друго. Тогаш првпат наидов на идејата дека не морам веднаш да плаќам за првата година, а токму тогаш моите родители ми го откажаа џепарлакот. Значи не сум разгалена, иако сум единица (се смее).

Водителката потоа истакна дека соочувањето без пари ја потресло и ја принудило да заработува за себе.

– А кога сфатив дека немам пари ни за пијачки, сфатив дека морам да работам. Значи, или родителите те оставаат да бидеш разгалена и да се правиш некоја важна белграѓанка, а немаш образование зад себе, или те тераат да работиш – заклучи тогаш таа.

Слични објави

Популарен рапер убиен во Амстердам: Го изрешетале на улица

еспресо

„Пукна тиквата“: Ана Николиќ е повторно сама, го остави дечкото

Еспресо

(Фото) Теодора Џехверовиќ продолжува да шокира: Се одлучи за нова тетоважа, а местото кое го одбрала е многу провокативно

Еспресо

(Фото) Семејна идила: Ќерката на Гоце Тодоровски го прослави роденденот со најблиските

Еспресо

(Фото) Лепа Брена наздравува со шампањ во Монте Карло: Пејачката се пофали со погледот од луксузното Монако

Еспресо

Натпреварувачката која излезе од „Ѕвездите на Гранд“ во солзи даде јавно ветување: Ако Саша ме врати на натпреварот, ќе дојдам гола

Еспресо
Се вчитува....