30.8 C
Скопје
13:46 - 10 август, 2022

Џеф Безос го нападна Џо Бајден: не ги знаете законите на пазарот

Расправии на далечина меѓу Џеф Безос и Џо Бајден: овој пат кавгата се води на Твитер. Основачот на Амазон го критикува претседателот на САД за неговите изјави за инфлацијата и за цената на бензинот која незапирливо расте во Америка.

Овој пат Безос ги извади изјавите на американскиот претседател, кој побара од компаниите кои управуваат со бензинските пумпи да ја намалат цената на бензинот на начин „што мора да го одразува трошокот што го плаќате за производот“.

Реакцијата на Безос стигна веднаш, критикувајќи го Бајден и обвинувајќи го дека нема познавање на основните пазарни правила за понуда-побарувачка.

„Уф. Инфлацијата е премногу важно прашање за Белата куќа штом продолжува да дава вакви изјави“, напиша Безос на Твитер. „Тоа е или пренасочување или длабоко недоразбирање за основната пазарна динамика“, додава основачот на Амазон.

Одговорот на Безос се однесува на твитот на Бајден, кој нагласи дека „ова е време на војна и глобална опасност“ и затоа ги повика компаниите што управуваат со бензинските пумпи „да ја намалат цената на горивото“ и тоа да го направат „сега“.

Слични објави

Џони Деп потпиша милионски договор со компанијата која го цензурираше веднаш штом беа упатени првите обвинувања

Еспресо

Славчо Попоски прогнозира пороен дожд, грмежи и засилен ветер; невреме во Скопје

Еспресо

Колешката од „Брилјантин“ се прости од Оливија Њутн-Џон: „Јас сум без зборови, последен пат кога зборувавме ми рече…“

Еспресо

Бен Стилер откри дека ја одбил улогата во познатиот филм: „Сè уште ме мачи тоа“

Еспресо

Сте го виделе новиот дом на Бред Пит? 40 милиони долари за вистинска палата

Еспресо

Драматично на „Шарл де Гол“: Вооружен со нож претел на аеродромот во Париз; убиен е од полицијата

Еспресо
Се вчитува....