За љубителите на префинет вкус – Торта со Бејлис

Прекрасен десерт со богат и неверојатен вкус…

Состојки за пандишпан:

5 јајца
10 лажици шеќер
10 лажици вода
160 г брашно
120 г мелени ореви
2 лажици какао
1 прашок за печиво

Состојки за фил:

2 јајца
4 лажици шеќер
4 лажици густин
400 мл млеко
3 лажици ликер „Бејлис“
200 г путер
100 г шеќер во прав

Состојки за прелив:

300 мл млеко
50 г кафеав шеќер
100 мл ликер „Бејлис“
шлаг за украсување

Начин на подготовка:

1. За подготовка на пандишпанот, најпрво со миксер убаво изматете ги шеќерот и јајцата. Кога ќе добиете хомогена смеса додадете ги и останатите состојки и рачно измешајте ги. Сипете ја смесата во кружен калап и печете 30 минути на 180 Целзиусови степени. Кога ќе се испече исечете го на три еднакви кругови.

2. За подготовка на филот изматете ги двете јајца, шеќерот, густинот и ликерот. Млекото ставете го да зоврие, а потоа во него додадете ја смесата од другите состојки. Мешајте на оган додека не ја добиете потребната густина. Путерот и шеќерот во прав изматете ги со миксер и откако другата смеса ќе се олади, додадете ги и нив во неа. Убаво измешајте.

3. За подготовка на преливот сите состојки ставете ги во тенџере на оган и оставете ги убаво да се соединат.

4. Ставете еден дел од пандишпанот на послужавник, посипете го со преливот, намачкајте го со подебел слој од филот и поклопете го со друг дел од пандишпанот. Повторете го истото и со последниот круг од пандишпанот. По избор декорирајте со

Не се обесхрабрувајте, сликите се само пример, кој слободно можете да го преземете за украсување на вашата торта.

Слични објави

Apple часовник кој чини повеќе од Порше

Igor

Лозано на голема концертна турнеја во Америка и Канада: Со нетрпение очекувам да дојде март!

Васко Спасоски

Бил Клинтон 22 години подоцна ја откри причината за аферата со Моника Левински! (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Видео хороскоп за 21.05.2019, вторник

Igor

Здравите навики во исхраната кај бебињата се стекнуваат пред раѓањето

Igor

Не престанува да шокира: Уште еден смел стајлинг на Ешли Греам (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

2 × 4 =

Слични објави

Нивес Целзиус покажа колку добро и стои „underboob“ – „Купачите и се смалиле од перење“ (ФОТО)

Igor

Вуди Ален „персона нон грата“ во Америка

Igor

Аца Лукс и уплати одмор од 5.000 евра на поранешната сопруга! (ФОТО)

Васко Спасоски

И Македонците можат да гласаат за неа: Мила денеска ја претставува Македонија на детската Евровизија

Igor

Наташа Беквалац објави фотографија додека се бања (ФОТО)

Еспресо

КИСЕЛИ ТИКВИЧКИ: Одличен рецепт за здрава зимница (РЕЦЕПТ)

Igor