Трикови со кои ќе го победите непријатниот мирис на потта

Потењето е нормална и здрава појава, но понекогаш може да ни предивика проблеми и да не доведе во непријатна ситуација. Иако постојат козметички препарати кои ефикасно ги спречуваат непријатните мириси понекогаш тоа не е доволно, па потребно е да обрнете внимание на дневните навики.

Редовната дневна хигиена која вклучува туширање и нанесување на дезодоранс е најдобар начин за спречување на непријатниот мирис на потта, но потребно е да се посвети внимание и на некои секојдневни навики. Доколку и покрај хигиенската рутина не можете да го избегнете непријатниот мирис од пот применете некој од овие совети:

  •  Редовно одстранувајте ги влакненцата под пазувите на кои се собираат дополнителни бактерии
  •  Јадете помалку месо, особено црвено и избегнувајте брза и зачинета храна
  • Избегнуввајте алкохол и намирници кои влијаат на мирисот на пот како што се лукот и кромидот
  • Носете исклучително облека од природен матерјал и не ја носете повеќе од еднаш доколку непријатно се потите
  • Дневно испиете еден литар чај од жалфија, бидејќи тој ефикасно го намалува потењето и ширењето на непријатната миризба.
  • Еднаш или повеќе пати неделно направете пријатна купка и во неа додадете една чаша природен јаболков оцет
  • Физичките активности предизвикуваат зајакнато потење, но на тој начин се отфрлаат токсините од телото, па потта во комбинација со дневната хигиена нема да има толку силен непријатен мирис
  • Еднаш неделно измијте го целото тело со сода бикарбона, особено добро истријте ги пазувите, оставете да делва околу 5 минути, па исплакнете се.
  • Избегнувајте конзумирање на претерано ладни или врели пијалоци, бидејќи тие предизвикуваат зголемено потење

Слични објави

Црвениот тепих повторно импресивен на ексклузивниот настан во Лос Анџелес (ГАЛЕРИЈА)

Igor

„Откако ќе ги изедам сите залихи на благо за карантинот“ – Карлеуша позираше во бикини на Версаче во својот гардеробер (ФОТО)

Еспресо

Ирина Шајк повторно заљубена (ФОТО)

Еспресо

Како познатите личности реагираат на коронавирусот!

Еспресо

Бојан Маровиќ и Тијана Дапчевиќ: „2 CELLOS“ на наш начин! (ФОТО)

Еспресо

Били Ајлиш повторно ја отвори најпопуларната дебата од 2015 година: Која боја се патиките? (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

петнаесет − 9 =

Слични објави

Беше една од најатрактивните ПОРНО АКТЕРКИ, а сега држи предавања за ВЕРАТА: Го пронајдов Бог! (ФОТО)

Igor

Адам Сендлер со среден прст ги поздрави папараците додека беше на педикир!

Еспресо

Портокаловата дефинитивно е нејзина боја: Џенифер Лопез никогаш не изгледала подобро! (ФОТО)

Igor

Британските таблоиди си играат мајтап со Дара Бубамара: Пејачката кога ќе види ќе полуди! (ФОТО)

Igor

Прсти да излижеш: Полнети печени компири со фил од пица

Igor

Меган Маркл го прекрши застареното модно правило (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarian