19.8 C
Скопје
21:46 - 14 јуни, 2024

Ова го може само тој! Чола успеа да направи нешто што колегите од Балканот може само да сонуваат!

Интересот за концертите на Здравко Чолиќ во Белград не престанува. Влезниците за четирите настапи во најголемата сала на Балканот се продале со невидена брзина, а публиката и понатаму бара влезница за најголемиот спектакал на годината.

Желбата на фановите за најголемата музичка ѕвезда на овие простори секогаш била заповед, па решил да направи и петти концерт, кој ќе се одржи на 27 декември во Штарк Арената. Чолиќ од почетокот на својата кариера бил апсолутен рекордер по бројот на концерти, продадени албуми, хитови кои некои живеат и половина век. Тие рекорди ги руши и денеска.

Ваков успех можеби и не треба да не чуди. Уште од неговата прва голема турнеја, во далечната 1978 година на кој го промовираше албумот „ Ako priđeš bliže“, а кој беше распродаден е во повеќе од еден милион копии.

Анкетите во весниците го прогласуваа за најдрага личност, а секоја насловна страница го имала неговиот лик.

Беше ѕвезда во сите свои бои и нијанси, а со популарноста и успехот Чола ја немаше очекуваната неудобност. Напротив. Беше скромен како што е ѝ денеска. Снимил 15 студиски албуми, одржал илјадници концерти, продал милиони албуми, километри плочи и други носачи на звук.

И без дилема, Здравко Чолиќ е најголемата музичка ѕвезда на овие простори!

Слични објави

(Фото) Павле и Ирина Камилоски му направија крштевка на синот Јосиф

Еспресо

(Фото) Злато и дијаманти: Позната српска манекенка се прошета низ Белград со накит вреден 72.000 евра

Еспресо

(Фото) Сопругата на Дарко Лазиќ се соблече во шестиот месец од бременоста! Го покажа стомакот во минијатурно бикини

Еспресо

Скандал во „Никогаш не е доцна“: Жика Јакшиќ ги фатил натпреварувачите во измама, веднаш ги дисквалификувал

Еспресо

Драгана Мирковиќ испрати порака до ќерката на Цеца Ражнатовиќ: Пејачките со години не беа во добри односи

Еспресо

Јована Јеремиќ откри интимни детали од врската со Драган: Го бакнувам секој дел од неговото тело и тој моето

Еспресо
Се вчитува....