НЕМА СЛУЧАЈНОСТИ: Пазете се од оние кои обожаваат џин-тоник

Несекојдневна занимливост поврзана со љубителите на џин-тоник, но и на горчливиот вкус воопшто.

Ако сте од оние кои не го сакаат овој пијалак, тогаш проблемот не е во џинот, туку во тоникот. Причината зошто некои луѓе не го сакаат тоникот се крие во генетиката.

Неговиот горчлив вкус доаѓа од кининот, кој пак потекнува од кората на истоименото дрво. Кининот се користел во 19-от век како лек против маларија, а тинктурата имала вкус кој е речиси идентичен на популарниот пијалак.

Според едно истражување на научниот центар „Монел“, постои одредена генетска сличност кај луѓето кои не сакаат горчлив вкус. Таа „наследна“ одбивност се должи на генетската меморија на лекот против маларија. Истата студија, пак, наведува и дека љубителите на горките пијалаци, вклучително и џин-тоникот, имаат одредени психопатски тенденции.

Но, тоа не значи дека треба да се откажете од џинот. Можете да пробате да го комбинирате со некој друг пијалак и да уживате во неговиот вкус.

Најпопуларни коктели

Слични објави

2 хороскопски знаци на кои им претстои опасност да бидат ограбени

Igor

Ќе ви застане крвта во вените! Првиот македонски хорор-спот, снимен според вистинска приказна! (ВИДЕО) (+18)

Igor

Што ги нервира хороскопските знаци?

Igor

Хејли Бибер ги избледе веѓите за насловната на „Вог“ (ФОТО)

Еспресо

Кејт Мидлтон носи преслатки обетки кои воопшто не се скапи и најверојатно се бижутерија (ВИДЕО)

Еспресо

На принцот Хари не му е лесно: Мајката на Меган е главна во нивното семејство!

Васко Спасоски

Остави Коментар

седумнаесет − тринаесет =

Слични објави

ОПАСНО ЗГОДНА: Кортни Кокс воодушеви со интересно видео во минијатурно бикини (ВИДЕО)

Igor

Селена Гомез искрено: Коментарите дека сум дебела ме уништија! (ВИДЕО)

Igor

Ваков фустан уште не сме виделе: Пресмел, предизвикувачки, а под него НИШТО! (ФОТО)

Igor

Почина основачот на боса-нова стилот легендарниот Жоао Жилберто

Igor

Пијан печен компир (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Кејти Пери и Орландо Блум открија кој ќе му биде кум на бебето

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian