Малку луѓе ја знаат оваа тајна: Еве за што служи овој мал детаљ на вашата јакна (ФОТО)

Сигорно сте забележиле дека на повеќето ваши јакни, палта и капути постои една лента и копче на рамената. Можеби сте помислиле дека е тоа уште еден моден детаљ, но вистината е сосем поинаква.

Девојката по име Франческа Хорсбург, напишала на Твитер дека никогаш не ја разбрала потребата на „чудните“ копчиња на рамената од јакните, а потоа сфатилеа дека тие служат за под неа (закопчан) да стои ременот од торбата со цел таа да не ви се лизга од рамената. Нејзината фотографија, која прикажува црвена торба ставена под лентата на капутот, има 160.000 лајкови и споделена е преку 65.000 пати.

Тинејџерката не била единствената која се шокирала од ова откритие. Всушност, многумина коментирале дека досега „живееле во лага“. Некои тоа веднаш го поврзале со војничките јакни кои биле опремени со исти такви копчиња и надградби, под кои војниците ги ставале своите ранци, вреќи со муниција или бајонети.

Тие што биле помалку информирани го имале мнозинството. „Бесмислено помина оваа година“, „Шокирана сум, но сега се има смисла. Секогаш сум мислела дека тие копчиња се само за декорација“ и „Зошто никогаш никој не ни го кажал тоа?“, се само дел од коментарите на изненадените твитерџии.

Дали вие можеби знаевте зошто служи овој детал?

 

Слични објави

Ситница, но многу важна – Што сака секоја жена после сексот?

Igor

Имате ист хороскопски знак со партнерот? Еве што треба да знаете…

Igor

Ова е старата Дара Бубамара! Пејачката покажа скроз голи гради (ФОТО) (+18)

Igor

Анастасија Ражнатовиќ без грам шминка и прслук, објави селфи од карантин! (ФОТО)

Еспресо

Меган и Хари покажаа колку се променил Арчи: Тој е весело бебе, а оваа физичка карактеристика ја наследил од Хари (ФОТО)

Igor

РАЗОТКРИЕН МАКРОТО НА СРПСКАТА ЕСТРАДА: Познати личности меѓу клиентите!

Igor

Остави Коментар

11 − 9 =

Слични објави

Кој хороскопски знак лесно простува, а кој никогаш не простува?

Igor

Совршен фустан за претстојните летни денови: Го носи и Пипа Мидлтон (ФОТО)

Igor

Приказната со Тамара Еклстон добива нов епилог: За време на апсењето носела идентични обетки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Клучот на добриот стајлинг лежи во едноставноста: Комбинација која е погодна за секоја прилика! (ФОТО)

Еспресо

Ѓорѓе Балашевиќ доживеал инфаркт!

Igor

Ким и Кортни Кардашијан ги поделија мислењата на експертите со овие невообичаени комбинации! (ФОТО)

Еспресо