Кога треба да ги смените фенот, пеглата за коса, фигарото…

Електричните апарати кои ги користите за нега на коса имаат рок на траење. Со правилна грижа, ќе успеете максимално да ги искористите, но ако се однесувате неодговорно, тој рок е многу пократок.

Просечен работен век на еден фен за коса е 800 часови работа, додека фигарата и пресите имаат просек од 500 до 1000 часови, во зависност од самиот апарат.

Дека нешто не е во ред ќе забележите доколку премногу загреваат, не ја остваруваат намената, физички се оштетени, испуштаат непријатен мирис на изгорено и ви ја оштетуваат косата повеќе отколку што се очекува. Ако апаратот грее премногу или премалку, тоа е јасен знак дека не е во ред и дека не е ефикасен како кога сте го купиле.

Воедно, неисправни апарати можат да бидат и опасност, бидејќи постои ризик од горење и експлодирање.

Затоа треба да внимавате фенот редовно да е исчистен од насобраните влакна и прашина. Пресата и фигарото треба да бидат чисти. Чувајте ги на чисти места, за да избегнете полнење со влага и прашина. Најважно, следете ги упатствата на производителот за правилно чување и одржување.

Слични објави

Лејди Гага заврши со Дејвид Бекам! На Викторија и порачаа да си го чува мажот! (ВИДЕО)

Igor

Плејбој зајчицата ја честита Новата година во свој стил (ФОТО)

Слободен Печат

ПОМОШНИЧКАТА УДРИ ПО ПЕЈАЧОТ: Заработуваше милиони, а јас немав што да јадам

Igor

Откриена тајната на омилениот божиќен филм!

Слободен Печат

Рок легендата стравува од корона и не го напушта домот – „Ако ме закачи, овој пат дефинитивно сум готов!“

Еспресо

(ФОТО) Една од најубавите македонски манекенки позира топлес на Инстаграм!

Васко Спасоски

Остави Коментар

два × три =

Слични објави

ХАРМОНИЈА НА МИРИС И ВКУС: Штрудла со смокви (РЕЦЕПТ)

Igor

НЕКТАРИНИ: Дар од природата, чувари на вашите младост и здравје

Igor

Раскопчана кошула без градник под неа: Дали ова е најпровокативната фотка на Анастасија Ражнатовиќ? (ФОТО)

Васко Спасоски

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Погледнете ја најавата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Леонардо Дикапиро донираше 15 милиони долари за спас на ретките видови животни

Слободен печат

Мармалад од модри сливи со ванила, цимет и рум (РЕЦЕПТ)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian