КЕТО ИСХРАНА: Кои намирници се дозволени во дневното мени?

Кето исхраната се заснова на намалување, речиси исфрлање на јаглехидратите од секојдневните оброци и поголем внес на масти, за телото да може да ги користи како извор на енергија.

Многумина кои се заинтересирани за овој тип на исхрана, често се во недоумица што точно треба да јадат, а што да исфрлат од исхраната. Затоа и ја составивме оваа листа на дозволени намирници во кето диетата:

Месо и риба

Сланина, пилешко, месо од патка, јагнешко, шунка, свинско месо, мисиркино, телешко, лосос, пастрмка и во сосема мали количини месни преработки како што се колбаси или кулен.

Јатки

Бразилски ореви, лешници, макадамија, пекан ореви, пињоли, ореви и бадеми.

Млечни производи

Изварка, павлака, кисел јогурт, крем сирење, путер и меки сирења.

Масти

Путер, кокосово масло, палмино масло, маслиново масло, свинска маст и авокадо и јајца.

Зеленчук

Целер, краставица, ротквици, марула, спанаќ, карфиол, зелка, тиквички, модар патлиџан, прокељ, брокула, домати и грашок.

Храна која мора да ја избегнувате

Сладолед, газирани пијалаци, зашеќерени житарици, мед, пченка, бонбони, житарици, алкохол, маргарин, овошни сокови, овошје, печива, компири и тестенини.

Слични објави

Еден ден пред 13-годишницата од смртта на нашиот Проески, Цетински напиша: „Ме прашуваш каде сум и што правам? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Берлускони не се откажува од љубовта ниту на 83 години: Има нова девојка, помлада од претходната!

Еспресо

Генц од Тетово го освои срцето на ќерката на Стивен Спилберг! (ФОТО)

Васко Спасоски

Работи кои секој хороскопски знак БИ САКАЛ ДА ГИ СОКРИЕ од другите

Igor

Се разведе и почна да се слика провокативно: Пејачката Славица Чуктераш позира во долна облека (ФОТО)

Васко Спасоски

На Ким Кардашијан и пораснал шести прст на ногата! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

осум − 2 =

Слични објави

Морам сама да ја мијам косата – Сузана Манчиќ во изолација сними видео со кое ја разлути јавноста (ВИДЕО)

Еспресо

Поради пластичните операции актерката не личи на себе, а има само 33 години! (ФОТО)

Igor

Ана Николиќ со новото момче фатена во Скопје! Раста полудел кога дознал! (ФОТО)

Igor

Се породи ПОЗНАТАТА ПЕЈАЧКА: Бебето доби име по лик од „Игра на тронови“

Igor

Рита Ора, секси во танга бикини (ФОТО)

Igor

Ќе се фатите за глава: Погледнете колку пари заработиле Саша Поповиќ и Лепа Брена

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian