Доминго поднесе оставка од Операта на Лос Анџелес

По обвинувањата од дваесетина жени дека со децении сексуално ги вознемирувал, Пласидо Доминго пoднесе оставка од функцијата генерален директор на Операта на Лос Анџелес и се повлече од сите закажани настапи.

Неколку жени го обвинија Доминго дека ја користел моќта на Операта за да ги принуди на сексуални односи, а некои го обвинуваа за вознемирување, недолично сексуално однесување и дека во некои случаи ја користел својата позиција за да им наштети на кариерата.

„Операта во Лос Анџелес ми е многу мила и мојата работа таму ја сметам како една од моите најважни наследства“, рече 78-годишниот Доминго, кој помогна да се основа компанијата и да го стекне меѓународното реноме.

„Неодамнешните обвинувања против мене создадоа атмосфера во која е компромитирана мојата способност да ѝ служам на компанијата“, додава познатиот тенор во оставката, а вели и дека ќе продолжи да работи за да го „исчисти“ своето име.

Претходно и Операта Метрополитен во Њујорк по 51 година ја раскина соработката со прославениот тенор.

Слични објави

Бен Афлек може повторно да заврши на рехабилитација, а тоа е само поради една причина (ФОТО)

Еспресо

Девојката на Роналдо направи шпага, нејзиниот задник ги излуди фановите (ФОТО)

Igor

Детето на Илон Маск веќе не се вика X Æ A-12! Обидете се да го прочитате новото име

Еспресо

ХИТ-ФОТО! Ако Арнолд Шварценегер живееше во Македонија и работеше за 200 евра плата – ќе изгледаше вака! (ФОТО)

Igor

Кралицата ЕЛИЗАБЕТА им подари нешто ИСКЛУЧИТЕЛНО вредно: Меган и Хари по раѓањето на синот добија НОВ дом!

Igor

„Ангелите на Чарли“: Северина и другарките позираат во секси бикини! (ФОТО)

Еспресо

1 comment

m-r.Slobodan Dimitrovski јануари 21, 2020 at 12:02 pm

Нема пари во операта бакшиш никако ќе си ојт човекот во народњаци господ да го види?

Reply

Остави Коментар

деветнаесет − 19 =

Слични објави

ВИСТИНСКИ СРАМ: Се појавила на црвен тепих, никој не знаел која е таа

Igor

Пример за колешките: Антониа Гиговска без дилема е најубаво облечената пејачка на естрадата (ФОТО)

Igor

„Најголемата лага по Дедо Мраз“: Познатата емисија „Карпул Караоке“ всушност е телевизиска измама! (ВИДЕО)

Еспресо

Хоакин Феникс го освои Оскарот и одржа инспиративен говор: Не се чувствувам над другите, бидејќи сите ја делиме истата љубов! (ВИДЕО)

Еспресо

Почнала да го дои бебето во зоолошка, но не го очекуваше она што се случи (ВИДЕО)

Еспресо

Смело позираше во фустан кој ништо не и препуша на фантазијата (ФОТО)

Igor