Дали е штетен белиот ориз?

Некој одамна покренал гласини дека белиот ориз е штетен, а дека кафениот или интегрален ориз е здрав. Не е познато точно од каде потекнуваат овие гласини, но сепак тие на многумина им скратија квалитетен извор на јаглени хидрати.

Многу нутриционисти ги демонизираа сите „бели“ намирници: белиот ориз, компирот, тестенините, белиот леб… но реланиот проблем со ние е тоа што најчесто ги преливаме со солени, масни, зашеќерени, калорични преливи, кои ги прават многу нездрави.

Кога станува збор за оризот, многумина сметаат дека кафениот ориз е поздрав затоа што е побогат со влакна (има три грама влакна, за разлика од белиот кој содржи 0,5 грама во една шолја варен ориз) и така подолго време ве држи сити.

Меѓутоа, бидејќи оризот главно е само една од компонентите во оброкот, личноста која јаде да кажеме, вариово од леќа и зеленчук со ориз, може да го одбере било кој ориз и да не забележи разлика во ситоста по јадењето.

Освен тоа, кафениот ориз содржи одредени состојки во својата мембрана кои не се добри за консумација и со кои билката се брани од штетниците, а тоа бидејќи го нема во белиот ориз, го прави полесен за варење од кафениот.

Слични објави

Фанатик за вежбање: Ќерката на Еминем покажа стомачни мускули и совршена форма (ФОТО)

Васко Спасоски

Ќерката на Бијонсе се повеќе личи на мајка си! (ФОТО)

Слободен Печат

Кетлин Џенер: Не се откажав од машкоста, само засекогаш ја пензионирав (ФОТО)

Igor

Ева Мендез: Фигурата ја довела до совршенство, но не и чувството за мода (ФОТО)

Igor

Немав пари за хотел, спиев во автомобил: Ален Исламовиќ во „Еден на Еден“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Жена Овен – секогаш во потрага по љубовник

Igor

Остави Коментар

4 × 2 =

Слични објави

КОЛЕШКАТА ЈА ИЗДАДЕ: Се омажи познатата бугарска пејачка

Igor

Интимни мемоари… Излегуваат нови детали за кралското семејство

Еспресо

Пејачката Татијана Стефановска позира во розево палто, а под палтото нема облека! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нивес Целзиус ја покажа тетоважата на интимно место: Нејзините фанови постојано „зумираат“ (ФОТО)

Васко Спасоски

НЕ ЗНААТ ШТО СО ПАРИТЕ: Нема да верувате колку пари дал Николас Кејџ за неговиот миленик ОКТОПОД (ФОТО)

Igor

Дневен хороскоп 04.10.2019, петок

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian