Секс поза која согорува најмногу калории

Сакате добар тренинг, но не ви се оди во теретана, пробајте ја оваа секс поза (имаме предлог и за мажи и за жени) и веќе сте „навежбани“.

Еден од најдобрите тренинзи за вас доколку сакате да бидете фит и со витка фигура е сексот. Но, сите секс пози не се подеднакво добри. Еве со помош на која секс поза можете најбрзо да постигнете резултат.

Сексот освен тоа што е одличен лек за борбата против стресот и за зближување со партнерот, тој е корисен и кога станува збор за одржување на телесната фигура.

За време на сексот се активираат мускулите на нозете, рацете, рамената и стомакот. Мажите губат најмногу калории за време на мисионерската секс поза, а жените пак губат најмногу калории преку позата каубојка, односно кога тие се врз партнерот и речиси цела работа ја завршуваат сами, со овие две пози се активираат повеќе мускули истовремено вклучувајќи ги и мускулите на абдоменот, грбот, нозете и задникот.

Според некои истражувања, за време на секс кој трае половина час се согоруваат помеѓу 80 и 100 калории, во зависност на тоа кој пол сте и колку години имате.

Слични објави

Цревата и се испреплеткале: Актуелната учесничка на „Ѕвездите на Гранд“ ИТНО оперирана!

Igor

БУЈНАТА СТАРЛЕТА ГИ ЗАМОЛЧЕ СИТЕ: Можеби и на 13 години имав силикони?

Igor

Врската или бракот ви се пред крај? 4 сигурни знаци дека нешто не е во ред!

Еспресо

Сопругот на АДЕЛИНА ТАХИРИ фотографиран во друштво на ПОЗНАТА ПЕЈАЧКА (ФОТО)

Igor

ПЕТ РАБОТИ кои не сте ги знаеле за Вера Мештеровиќ: Во лето се грејам со фен

Igor

Вашиот дневен хороскоп за 4 декември: Забавни сте и способни, а тоа се бара!

Еспресо

Остави Коментар

три × оне =

Слични објави

Погледнете во луксузната куќа на Џастин Бибер која чини 8,5 милиони долари (ФОТО)

Igor

СИТЕ ДАМИ ОД СЕМЕЈСТВОТО ВЕРГАРА: Толку личат една на друга, а нивниот живот е бележан со голема трагедија (ФОТО)

Igor

Родени се Лу Рид, Крис Мартин, а уште неколку настани ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо

Џенифер Лопез има двојничка: Сличноста меѓу оваа девојка и пејачката е неверојатна! (ФОТО)

Igor

5 работи кои мажите ги забележуваат и навистина уживаат во нив за време на сексот

Igor

Ова е човекот кој ја однесе Емина Јаховиќ до самиот врв на естрадата: Тоа ми се исплатеше и духовно и материјално! (ВИДЕО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian