ФОТО+ВИДЕО: Првата дама на Македонија воодушеви на посетата кај Папата во креација со симболична порака испишана на глаголица

Црн формален костим со долги ракави според строгите протоколи и вел со кој се покрива главатa и на кој со глаголица е испишана реченицата „Зарем сонцето не нè грее сите“ беше изборот на Првата дама Елизабета Ѓоргиевска.

EPA-EFE/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Таа заедно со Претседателот Стево Пендаровски отпатува во Рим, по повод чествувањето на Свети Кирил и Методиј, за време на официјалната посета на Ватикан, нa аудиенција кај Папата Франциск.

Од посебно значење е и симболиката вметната во везот на велот, во кој е содржана реченицата „Зарем сонцето не нè грее сите“, испишана на глаголица. Ова е референца на настанот во базиликата Санта Марија Маџоре, каде што во IX век папата Адријан Втори ги благословил азбуката и книгите напишани од светите браќа Кирил и Методиј.

„Човече, кажи ни како си им ги создал на Словените книгите и ги учиш од нив, што досега никој не измислил, ниту апостолите, ниту римскиот папа?“ А ние знаеме само три јазика на кои е достојно во книгите да се слави Бог – еврејски, елински и латински“. Кирил на тоа им одговорил: „Не врне ли дожд од Бога подеднакво за сите? А сонцето не грее ли исто така за сите? Зарем не дишеме воздух сите подеднакво?“, стои во деталниот опис на Георгиева за „Независен“.

Слични објави

КАРЛЕУША оди во ЗАТВОР? Адвокатите откриле дека ќе заврши зад решетки поради загрозување на безбедноста!

Igor

Шакира прозборе за здравствените проблеми: На сите им беше тешко да ме поднесуваат (ФОТО)

Igor

РАМБО АМАДЕУС: Ако гледате шунд содржини, немојте да очекувате дека вашите деца ќе завршат на Сорбона

Igor

Атрактивната Софија Вергара повторно заведува со фотографии од минатото!

Васко Спасоски

Хороскоп за 20 јули, понеделник – Размислувајте позитивно и позитивните работи сами ќе дојдат кон вас!

Еспресо

Сталоне објави фотографија од Арнолд Шварценегер со која го исмеја стариот пријател (ФОТО)

Igor

Остави Коментар