ЗАМИСЛЕТЕ некој да ви забрани да носите тесни фармерки – токму тоа се случува во моментов во Северна Кореја!

Иако многумина велат дека на тесните фармерки им дојде крајот, и широките „торбести“ пантолони ќе станат симболот на генерацијата З, сепак деновиве тие привлекуваат огромно медиумско влијание.

Наводно, севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун ги банираше тесните фармерки поради промовирање на „капиталистички начин на живот“.

Ким Јон Ун / Фото: ЕПА

Според написот на Прија Елан за „Guardian“, повикувајќи се на други извештаи, овој потег, исто така, наводно опфаќа и одредени видови на машки фризури, како и пирсеви.

Написот цитира и текст од јужнокорејската новинска агенција „Yonhap News Agency“ од почетокот на овој месец, но во овој текст не се споменуваат фармерки или други предмети. Наместо тоа, се наведува дека официјалниот весник на Северна Кореја повикал на „напори да се спречи влегувањето на капиталистичката култура во земјата“.

Фото: Профимедиа

Во друг текст на „Guardian“ од 2009-та година пак, во кој се зборува за црните северно-корејски фармерки извезени во Шведска, се вели дека раководството на Северна Кореја, наводно, сметало дека тексасот во сина боја е „симбол на американскиот империјализам“ со години.

Слични објави

Неверство: Жените многу полесно наоѓаат љубовник

Igor

Татјана Алексиќ: Кој чисти знае како се топат калории

Еспресо

Родени се Еди Грант и Џон Фрушанте, објавен e првиот постхумен албум на Џими Хендрикс и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо

ФОТО: Пејачката Дара Бубамара започна да живее со 23 години помладиот партнер!

Васко Спасоски

ФОТО: Проѕирна кошула и длабоко деколте: Српската манекенка Софија го „запали“ Инстаграм!

Васко Спасоски

Селин Дион ја запрепасти јавноста во Париз

Igor

Остави Коментар