ПРВА ПОМОШ: Корка леб и лимон ако ви застане рибја коска

Многу луѓе сакаат риба, но не ја јадат често од страв да не проголтаат рибја коска.

За да не ви се случи тоа, рибата пред сè треба да се јаде полека и да се исчисти секој залак и од најмалата коска.

Доколку се случи коска од рибата да ви застане во грлото, проголтајте корка од леб. Корката скоро сигурно ќе ја „собере“ коската, а во желудникот коската брзо ќе се раствори.

Стручњаците советуваат да се обидете со шмукање лимон ако коската и понатаму ја чувствувате во грлото. Киселиот сок, поминувајќи низ грлото, ќе помогне да се отстрани коската.

Слични објави

Ве измачува болка во грлото? Ова е најбрзото решение за вас!

Igor

Проверете дали го имате во фрижидерот: Овој зеленчук има трипати повеќе витамин Ц од портокалот

Igor

Нека не ви биде здодевно – Направете ги овие едноставни колачиња со пиво (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Триковите на Мерилин Монро за изгледот на нејзината „свилена“ кожа!

Igor

Јапонски деликатес: Палачинки Окономијаки

Igor

Анџелина Џоли е во среќна врска со својата колешка! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

2 × два =

Слични објави

Се сметаат за здрави: Погледнете кои продукти содржат повеќе сол од ЧИПСОТ

Igor

Неверојатно вкусен шејк од банана и чоколадни колачиња (РЕЦЕПТ)

Igor

Фризура која секогаш е во тренд – Еве како да ја направите! (ВИДЕО)

Igor

Сакате да се ослободите од вишокот на рацете – Правете ги овие вежби секој ден (ВИДЕО)

Igor

Сочна и вкусна: Пита со праски и суво грозје (РЕЦЕПТ)

Igor

НАЈВКУСНА ЗИМНИЦА: Македонски пинџур во тегла (РЕЦЕПТ)

Igor