Цвеќе од кое застанува здивот: Амарилис е ѕвездено растение за разубавување на домот

Амарилис, витешка ѕвезда или џуџе како што е наречено, припаѓа на родот на луковични цветни растенија.

Потекнува од Централна и Јужна Америка, од каде е донесенo во Европа во 1918 година.

Со своите големи цветови во форма на инка, брзо го освои светот. Тоа е причината зошто многу љубители на градинарството ја споредуваат со Орхидеите. Поради интересниот и исклучително убав цвет, Амарилисот е едно од најубавите и најбараните цвеќиња за затворен простор.

Расте на сончево место, но треба да се заштити од силното сонце на пладне. Од една луковица растат две до четири цветни стебла со неколку крупни цветови во бела, розева, црвена, лила боја или пак се двобојни или шарени.

Амарилис цвета од декември до март, или во пролетта во април и мај доколку е засадено во февруари или март. Ако растението се одгледува дома, цвеќињата траат две до три недели.

Садење на Амарилис

Во зима на почетокот од февруари или рана пролет, растението треба да се сади плитко. Амарилисот се сади во саксија каде од работ до луковицата ќе останат 2 до 3 сантиметри.

Ставете песок или хидрокултура на дното на садот и наполнете го со добро исцедена почва (по можност мешавина од хумус и перлит). Засадете така што половина од луковицата е покриена со земја и веднаш додадете малку вода.

Чувајте го садот на темно место една недела со што корените почнуваат да се развиваат, а потоа преместете го на топло место (над 20 степени).

Првата недела по садењето Амарилис не треба да се наводнува, а по десет дена кога ќе има израстоци наводнувајте го секој втор ден. Пренесете го на светлина и не премногу топло место (на температура од 15 до 18 степени).

Прво ќе се појави стебло, а потоа лист. Кога ќе се појави цветната пупка, започнете да го потхранувате растението со течно ѓубриво за цветни растенија.

Наводнувајте го Амарилисот три до шест дена, но со мала количина на вода. Почвата не смее да се натопи премногу со вода, бидејќи ќе изгние или ќе се развијат габички што предизвикуваат уништување на лисјата. Кога растението цвета, треба да го прскате со вода за да направите цветот да трае подолго.

Интересни факти

Можете да најдете различни варијации по големина и форма од Амарилис на пазарите. Познати се малечки и високи форми, двојни или единечни цвеќиња.

Ако се чуваат во истиот сад во кој цветаа (без пресадување) во текот на целата година, луковиците ќе се намалуваат со текот на времето, наместо да се зголемуваат. Доколку се купени во цут ќе цветаат и следната година.

Ако продолжите со наводнување во есен или ако го чувате Амарилисот на температура под четири степени, ќе цвета подоцна од предвиденото или воопшто нема да цвета.

Некои од интересните работи за цветот се дека самата луковица може да трае и до 75 години, а некои видови имаат дијаметар на цвет до 6 сантиметри.

Слични објави

Татјана Алексиќ: Читаме за да постоиме!

Александра Велинова

Девојчето кое 11 дена беше само меѓу волците, стана Мини мис на Русија (ФОТО)

Слободен печат

Цеца по втор пат направи контролен тест за коронавирус: Денеска стигнаа резултатите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Рајски остров: Фолегандрос (ФОТО)

Еспресо

Не постои пооригинална честитка за 8 Март: Најубавите цитати за жените што ги смислиле големите писатели

Еспресо

Зошто не е добро да пиете кафе пред појадокот?

Еспресо

Остави Коментар

три × четири =

Слични објави

Го очекува 22. дете, а има 44 години: Сите се чудат што одбила помош од државата

Еспресо

Шест симптоми на рак на јајниците кои треба да ги откриете додека не е предоцна

Еспресо

Авторката на најпродаваната книга за принцезата Дијана не го поштеди принцот Хари – „Принцот Хари е помалку интелигентен од Меган и оди таму каде што таа ќе му каже“

Еспресо

МОМЦИТЕ ГО КАЖАА СВОЕТО: Дали сакаат гласни или тивки девојки во кревет?

Igor

Ја нарекуваа најубавата Италијанка, а денес има 65 години: Никој не може да одолее да не погледне во неа! (ФОТО)

Еспресо

Почина сопругата на Џон Траволта: Кели Престон ја изгуби битката

Еспресо