Наши миленици: КЛЕА

Клеа никогаш нема да биде „нормално“ маче – нормално во смисла да може да оди, да скока, да јаде како сите мачиња. Имено, Клеа не може да оди правилно – таа се тетерави, губи рамнотежа, нема контрола при одењето и изгледа како мало пијано морнарче. На почеток, не можеше ни да стои на четири нозе. Често си ја удираше главата и некогаш, после некој силен удар, мирно легнуваше за да се соземе од ударот и болката, ама пак стануваше, не се предаваше. Ама сега, Клеа знае да се качува и да се симнува по скалила, а кога оди – како да маршира! Клеа не е единствена – како неа се раѓаат многу мали мачиња кои, за жал, најчесто ги усмртуваат или кај ветеринар или ги оставаат надвор сами да умрат. Сите тие страдаат од церебеларна хипоплазија.

Клеа ја има таа среќа да има дом во кој е бескрајно сакана. Клеа и мачките како Клеа, не се разликуваат од другите здрави мачки, тие подеднакво сакаат, подеднакво мјаукаат, подеднакво се галат и предат, безмерно го сакаат и му се радуваат на животот. Клеа и мачињата како Клеа заслужуваат шанса и право на живот, на дом полн со љубов, нега и грижа и со сета нивна несовршеност, тие се совршени!

Слични објави

Весела Христовска: На македонската жена ѝ недостига повеќе самодоверба, време за себе и да знае да каже „не“

Еспресо

Лејла Рамковска: Со јогата научив како да го насочам умот во моја полза (ФОТО)

Еспресо

Ја тргна Бела Хадид од тронот – Ова е најубавата жена во светот! (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Нејзиниот одлично обликуван задник ги излудува сите мажи ширум светот! (ФОТО)

Еспресо

Џорџина Родригез: Како продавачката со месечна плата од едвај 300 евра стана гламурозна инфлуенсерка (ФОТО)

Igor

Џенифер Анистон за својот 51. роденден ги почести обожавателите со жешки фотографии! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

2 × 5 =

Слични објави

Среќата најмногу зависи од нас самите: 10 работи кои се потребни за среќа!

Еспресо

Пекарски ѓувеч

Igor

Полнети пиперки со сирење

Igor

Ешли Грем пие кафе додека го дои своето бебе! (ФОТО)

Еспресо

Вкусни тестенини со брокула (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Единаесет прашања за Елена Велевска: Секојдневно работам на тоа да бидам најдобра верзија од себе

Еспресо