4.8 C
Скопје
16:15 - 3 декември, 2023

Брз, сочен и вкусен ручек: Кремаста мусака со сирење

Има денови кога сакате брз ручек во кој не треба да вложувате премногу труд.

Потребни состојки:

• 2,5 килограми компири

• 2 децилитри млеко

• 3 децилитри кисела павлака

• два црвени кромиди

• 50 грама тврдо сирење

• ловоров лист

• чешне лук

• путер

• сол и бибер

ПОДГОТОВКА

1. Во сад, ставете го млекото и додадете го лукот и ловоровиот лист. Гответе 2-3 минути, а потоа извадете го лукот и ловорот и оставете млекото да се излади.

2. Во садот со млекото додадете ја киселата павлака и посолете.

3. Кромидот исецкајте го на коцки и пропржете го на путер, на тивок оган.

4. Компирите исецкајте ги на тенки кругчиња. Земете подлабок сад за печење и премачкајте го со путер. На дното наредете ги кругчињата компири, потоа додадете го динстаниот кромид, а потоа повторно наредете компири и зачинете со сол и бибер.

5. Потоа, врз компирите додадете го млекото заедно со киселата павлака.

6. Прекријте го садот со алуминиумска фолија и ставете го да се пече на загреана рерна (180 степени Целзиусови) на 45 минути.

7. Наросете со тврдо сирење, а потоа вратете ја мусаката уште неколку минути во рерна за да добие златножолта боја.

Слични објави

Брз славски колач за Света Петка: Рецепт што ќе го запомните

Еспресо

(Фото) Билјана Јуруковски, фотографка меѓу африканските племиња: Психичките подготовки за моите патувања се потешки и од физичките

Јасмина Кантарџиева Димков

Превкусен ајвар по урнек на баба: Бранко Попоски ни го носи рецептот

Еспресо

(Фото) Патувачкото кино на „МакеДокс“ во светиниколскиот реон

Еспресо

Сакате да ја зачувате витката линија? Пробајте го овој утрински пијалак

Еспресо

(Фото) Маја Глигоровска за верата и за посетата на Острог: Духовиот отец ми ја ублажува болката

Милица Џаровска
Се вчитува....