6.8 C
Скопје
06:02 - 4 март, 2024

Русија ќе забрани ЛГБТ пропаганда, книги и филмови за промена на полот – казните се до 5 милиони рубљи

Руската Дума денеска го одобри третото читање на законот за забрана на пропаганда на нетрадиционални сексуални односи, педофилија и информации кои можат да наведат некого да побара операција за промена на полот.

Законот забранува ЛГБТ пропаганда во медиумите, на Интернет, како и во реклами, книги и филмови, пренесе ТАСС.

Законот ги забранува сите повици за промена на пол кај малолетниците на Интернет, во медиуми, книги, аудиовизуелни услуги, филмови и реклами.

Споделувањето на материјал поврзан со ЛГБТИ правата, хомосексуалноста и родовиот идентитет ќе биде казниво со парични санкции од 400.000 рубљи до 5 милиони рубљи или 80.000 евра за правни лица. Странските државјани кои нема да го почитуваат овој закон ќе бидат протерани од државата.

Предлог-законот пред да се усвои треба да помине и на читање и кај горниот дом на парламентот – советот, а потоа да го потпише претседателот Владимир Путин.

„Овој закон ќе ги заштити нашите деца и иднината на земјава против црнилото што го шири САД и европските земји. Ние имаме наши традиции и вредности“, изјавил претседателот на Државната Дума, Володин Вјачеслав.

Слични објави

(Фото) „Правда за Бресквица“: Протест пред српското Собрание

еспресо

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо
Се вчитува....