Останете здрави, дури и ако премногу часови ги работите седејќи

Седењето е еден од најголемите непријатели на здравото човечко тело, но не е проблем што е нерешлив.

Голем број луѓе страдаат од најразлични нарушувања, а долгото седење е еден од најчестите причинители на здравствени проблеми.

Затоа и треба да се потрудиме овој начин на работа да влијае врз нас што помалку, а еве и како може да се постигне тоа:

Повеќе движење

Дури и ако треба да земете нешто од фиоката, станете и направете го тоа. Внимавајте доволно да пешачите по работното време, а паузата употребете ја за да излезете за јадење.

Јадете домашна храна

На долгорочен план поисплатливо е да си подготвувате храна од дома, наместо да се „давите“ во брза храна и пекарски производи.

Пешачете

Ако треба да одите до друг оддел или друг кат, избегнувајте користење на лифтовите. Наместо да се јавите по телефон, одете до канцеларијата на колегите кои ви требаат.

Пијте вода, но не со оброкот

Преку ден треба да пиете доволно вода за да го одржите телото хидрирано. Не пијте вода половина час пред, за време на и половина час по оброкот. Ако треба направете си и потсетници од телефонот, за да не заборавате да пиете вода.

Наместете аларми за движење

На секои 50 минути наместете по еден аларм кој ќе ве потсетува да се придвижите. Одете да си направите кафе или освежете се во тоалетот, но не останувајте на столот пред бирото.

Слични објави

Викенд диета со која ќе загубите 3 килограми

Igor

6 намирници кои го штитат имунитетот

Igor

5 симптоми кои се припишуваат на загадувањето на воздухот, а всушност се показател на нешто друго

Васко Спасоски

Цигара после оброк? Еве што правите со својот организам

Igor

Внимателно со боите за јајца: Можат да предизвикаат алергии и други поголеми проблеми

Igor

Напиток кој ќе ви помогне во борбата против холестеролот

Igor

Остави Коментар

2 × три =

Слични објави

Лешник – лек и храна

Igor

Кафето е здраво ако се пие умерено и тазе приготвено

Еспресо Магазин

Внимателно со боите за јајца: Можат да предизвикаат алергии и други поголеми проблеми

Igor

Работи што не ги знаете за мастите на стомакот: Пивото не е виновно, а јаболковиот оцет нема да помогне

Еспресо

11 знаци кои покажуваат дека имате коронавирус!

Еспресо

ЧУВАР КУЌА – билката која лечи сто болести

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian