Куркумата е многу здрава, но ова се 5 случаи во кои НЕ СМЕЕТЕ да ја користите

Лековитите дејства на куркумата се неприкосновени, но како и за секој природен препарат, така и за неа постои група на луѓе кои не треба да ја консумираат.

Се работи за следниве групи на луѓе:

Трудници и доилки

Тие можат да ја користат како зачин во мали количини, но не и да ја земаат како дополнителен препарат во исхраната. Куркумата ја стимулира матката, може да предизвика нерегуларни крварења, па дури и да ја намали подвижноста на сперматозоидите, во случаи кога парот сака да зачне. Дури и мажите не смеат да претеруваат со неа, доколку планираат семејство.

Камен на жолчка

При оваа состојба, кога лицето има проблеми со жолчната ќеса, најдобро е куркумата воопшто да не се консумира, бидејќи ги интензивира болките.

Камен во бубрег

Претераниот внес на куркума го зголемува ризикот од создавање камен во бубрег. Ако имате семејна историја со создавање камења во уринарниот тракт, внесувајте куркума во сосема мала количина.

Луѓе со дијабетес

Дејството на куркумата кај дијабетичарите е многу истражувано. Заклучокот е дека може да се користи само доколку не користите лекови за дијабетесот, бидејќи во спротивно се зголемува ризикот за хипогликемија.

Луѓе кои треба да бидат оперирани

Ако имате закажана операција, не консумирајте куркума најмалку три недели пред интервенцијата. Куркумата е антикоагулант и може да го отежни зацелувањето на раната.

Слични објави

Зошто се појавува хроничното воспаление и како да се победи

Еспресо

Како да препознаете дека некој во ваша близина е заразен со коронавирус

Еспресо

Топло какао? – Одличен избор: Здравствени придобивки од какаото за кои сигурно не сте знаеле

Еспресо

Колку алкохол треба да испиете пред да ослабне вашиот имунолошки систем?

Еспресо

Mind detox: Време е за одмор од токсичните пријатели

Igor

Комбинација на црн ким и мед помага во ублажување на симптомите на ковид-19

Еспресо

Остави Коментар

три + дванаесет =

Слични објави

Како да станете личност што ги сака утрата: Практични совети за промена на вашиот хронотип

Еспресо

Смирете ја кашлицата со морков, еве како да направите домашен сируп

Igor

Само еден додаток во кафето ќе ви помогне побрзо да согорувате масти

Igor

ВНИМАВАЈТЕ: Полово преносливите болести не се пренесуваат само преку сексуални односи

Igor

Само силниот организам може да се избори со вирусите – Овој рецепт ќе ви помогне да го зајакнете имунитетот од корен!

Еспресо

Лешник – лек и храна

Igor