Ќе ја почувствувате за три дена: Магичната моќ на магдоносот

Магдоносот е растение кое го користиме како зачин и одличен сојузник е во борбата против уринарните проблеми и заболувањата на бубрезите.

Но, тој има уште една магична моќ – ја ослободува акумулираната вода во телото и само за неколку дена ќе се чувствувате многу полесни.

Со чајот од магдонос само за неколку дена може да бидете полесни и до пет килограми. Не станува збор за топење на салото, туку за прочистување на организмот и ослободување од течностите поради кои често се чувствуваме подуено и потешки.

Рецептот е многу едноставен. Во 1 литар врела вода додадете пет големи лажици исечкан магдонос. Оставете да отстои околу 20-на минути, а потоа чајот може да го процедите или да го пиете заедно со магдоносот.

Подготвувајте и пијте од чајот секојдневно по литар, најмногу до една недела. Веќе после третиот ден ќе се чувствувате многу полесни.

Исфрлањето на водата од телото е многу важно. Со урината ги исфрламе и токсините и бактериите. А за магдоносот е научно докажано дека е одличен диуретик, но и силен антиоксиданс. Пиењето на чај од магдонос е препорачливо, но секако не смеете да пртерате со овој чај. Консумирањето не смее да биде повеќе од еден литар дневно.

Слични објави

Моќта на стресот: Стравот предизвикува дијареја, а гневот главоболка

Еспресо

Сокот од нане ќе ви реши бројни здравствени проблеми

Слободен печат

ИСХРАНА ВО БОЈА: Што ги прави жолтите и портокаловите намирници здрави за вас?

Igor

Што ќе значи ако се прогласи пандемија на коронавирус и како ќе влијае тоа на секој од нас (ИНФОГРАФИК)

Слободен печат

Симптоми за леукемија кои често ги игнорираме

Слободен печат

Руски природен лек за подобрување на имунитетот

Igor

Остави Коментар

два × три =

Слични објави

3 суперздрави витамински напитоци за инстант енергија

Igor

ГРОЗЈЕТО штити и од најтешките болести! Може да го препороди вашето тело!

Igor

Еликсир на животот: Ги подига на нозе и најтешко болните пациенти (РЕЦЕПТ)

Igor

Евтино мени за брзо слабеење: Медицинска диета која го топи вишокот килограми (МЕНИ)

Еспресо

Волшебен цитрус за спас на кожата

Igor

Растение кое малкумина го користат: Целер – моќен борец против голем број сериозни заболувања

Еспресо