3 суперздрави витамински напитоци за инстант енергија

Напиток со цвекло

Состојки:

– 1 помала главица цвекло

– морков

– јаболко

– ½ шољичка вода

– 2 ротквици

– ½ лажица семки од сончоглед

– лажица мед

Подготовка:

Излупете ги и исецкајте ги цвеклото, морковот и јаболкото и ротквицата. Испасирајте ги и додадете вода. Потоа додадете ги семките од сончоглед и додадете го медот. Матете додека смесата да стане пенаста.

 

Енергетска бомба со морков, јаболко и портокал

Состојки:

– морков

– целер

– ½ црвена пиперка

– портокал

– ѓумбир

– јогурт

– јаболко

Подготовка:

Излупете го јаболкото, морковот и целерот, а од пиперката извадете ги семките. Излупете го портокалот и изрендајте го ѓумбирот. Сите состојки ситно исецкајте ги. Морковот, целерот, пиперката, портокалот, ѓумбирот и јаболкот ставете ги во блендер, додадете го јогуртот и добро испасирајте.

 

Напиток од јаболко, киви и спанаќ

Состојки:

– 2 зелени јаболки

– шака спанаќ

– киви

– ½ краставица

– 2 лажици јогурт

Подготовка:

Излупете и исецкајте ги јаболките. Излупете и исецкајте го кивито и краставиците. Измијте го и исецкајте спанаќот. Ставете се во блендер и пасирајте.

Слични објави

Дали храната може да помогне во борбата со коронавирусот

Еспресо

КАКО ОД СЛАТКАРНИЦА: Чоколаден колач со три состојки

Igor

За три дена, три килограми помалку без гладување: Ова е диетата на Софија Лорен!

Васко Спасоски

Ритуали за нега СТАРИ СО ВЕКОВИ, кои ги применуваме и денес

Igor

Ослабете 5 килограми за една недела со помош на диетата со супа

Igor

ПРЕКРАСНАТА АКТЕРКА НЕКОГАШ ИЗГЛЕДАЛА КАКО МОМЧЕ: Дали ја препознавате?

Igor

Остави Коментар

19 − петнаесет =

Слични објави

Храна која може да биде причина за мигрена

Igor

Најважните мерки на претпазливост: Колку е безбедно сега да се пазарува во продавниците

Еспресо

Меланија Трамп е можеби најубавата прва дама во светот, но погледнете ја кралицата на Јордан (ФОТО)

Igor

Сочни печени домати (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

ЛЕТНАТА НЕГА на лицето е многу важна – не заборавајте ја

Igor

ОВА Е СОВРШЕН ДЕЛОВЕН СТАЈЛИНГ: Амал Клуни им одржа модна лекција на сите дами (ФОТО)

Igor