8.8 C
Скопје
08:59 - 10 декември, 2022

Вучиќ за договорот со Косово: Тоа е „мала тактичка победа“

Српскиот претседател Александар Вучиќ ги нарече „мала тактичка победа“ договорите со Приштина, постигнати со посредство на ЕУ, пренесува ТАСС.

Според него, пред два дена Косовците имале многу подобри услови, но не ги прифатиле. Вучиќ увери дека народот на Србија нема да биде малтретиран, остануваат нивните регистарски таблички во Косово.

„Регистерските таблички се мала тактичка победа која нè води до уште поголем притисок на кој ќе бидеме подложени, ни претстојат тешки времиња“, рече претседателот на Србија.

Како што истакна Вучиќ, ситуацијата на Косово почна да зоврива, на луѓето им е „преку глава од теророт на властите во Приштина“, на Србите им е „преку глава од уцени, закани, заплашувања“, како и од меѓународниот притисок, со кој не се размислува за нив и ги доживува како национално малцинство. Во исто време, Вучиќ увери дека тие нема да бидат национално малцинство.

Слични објави

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо

„Имав крофни на нозете“ – Тијана Дапчевиќ морала итно да направи операција

Еспресо

Промена на подобро: Два хороскопски знаци ќе скокаат од среќа следната недела!

Еспресо

(Видео) Почна гласањето за детската евровизија – да го дадеме гласот за бројот 10 и за Лара, Ирина и Јован

Еспресо
Се вчитува....