24.8 C
Скопје
14:47 - 30 мај, 2024

(Видео) Каков луксуз: Си Џинпинг му ја покажа на Џо Бајден својата блиндирана лимузина од 700.000 долари

Лидерите на САД и Кина, Џо Бајден и Си Џинпинг се сретнаа за време на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка во Сан Франциско.

Кси Џинпинг замина во САД за првпат по шест години. Бајден ја опиша нивната средба како „конструктивна и продуктивна“. Лидерите на двете земји направија заеднички и групни фотографии, разменија љубезни зборови и си ги покажаа своите автомобили.

Кси Џинпинг ја донесе својата блиндирана лимузина со себе во САД.

Претседателот Џо Бајден и кинескиот претседател Си Џинпинг ги споредија претседателските автомобили по состанокот во средата, при што американскиот лидер го пофали автомобилот на неговиот колега направен по мерка специјално за него, нарекувајќи го „убав“.

Кинескиот претседател се вози во специјално дизајнираниот Hongqi, со кодно име N701, кој се нарекува „Црвено знаме“. Чини најмалку 700.000 долари и е опремен со противракетен оклоп, дебели блиндирани прозори отпорни на куршуми и системи за заштита од биолошко и хемиско оружје.

Слични објави

(Фото) Први фотографии од Мелина Џиновиќ по разводот: Поминува на црвено светло, фрла ѓубре низ прозорецот…

Еспресо

Почина познатиот пејач на „Гранд“, ја загуби битката со тешката болест

Еспресо

(Фото) Сопругата на Амиџиќ шокираше со објавата: „Од мажот кој те изневерил…“

еспресо

Фута направи хаос на прашање за Карлеуша: „Илузорна супериорност, без можност да му се објасни на пациентот“

еспресо

Македонецот Мите и ќерката на Џеј под водство на Фута формираа „Џеј трибјут бенд“: „Изненаден сум што сум дел од овој тим“

еспресо

Врвен хирург открива од што боледува Кејт Мидлтон: „Има шанси оваа приказна да има среќен крај“

еспресо
Се вчитува....