20.8 C
Скопје
04:38 - 30 јуни, 2022

Славчо Попоски најавува температури до 38 степени и екстремно висока вредност на УВ-индексот

– Под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса која продира од Африка, во следните денови времето во Македонија ќе биде МНОГУ ТОПЛО и сончево. Сепак повремено ќе има услови за локална појава на нестабилност. Во сабота повторно ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени, а малку пониски температури ќе имаме утре кога истите ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени.

И во Скопскиот регион во следниот период времето ќе биде МНОГУ ТОПЛО и сончево. Сепак повремено ќе има услови за локална нестабилност, а во сабота повторно ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 32 и 34 степени.

УВ – ИНДЕКСОТ и понатаму ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност и во следниот период ќе изнесува коефициент некаде околу 10, па токму поради ова на граѓаните ги советуваме да се заштитуваат од лошото влијание на сонцето, но и да пијат што повеќе течности – вели метео прогнозерот Славчо Попоски.

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо

Шведска Ангела Меркел со енергија на булдожер: Која е Магдалена Андерсон, премиерка на Шведска 

Ј.К.Д

Бобан Симиќ четири години јаде само сирово месо: „Поздрав сум и помоќен, посреќен сум и психички избалансиран!“

Еспресо

Будистички принципи кои целосно можат да ви го променат животот

Еспресо
Се вчитува....