17.8 C
Скопје
06:17 - 30 јуни, 2022

Какво куферче ќе земе Џери Хол од 15-те милијарди на Мардок штом ги спакува куферите од дома?

Руперт Мардок и Џери Хол се разведуваат по шест години брак, а на маса е дел од неговото незамисливо богатство, проценето на 15 милијарди долари.

Одете без лутина и земете се од нив! Ова мото од култниот филм „Клубот на првите сопруги“ може да се примени за втората, третата, па и четвртата сопруга. Во конкретниот случај станува збор за британскиот модел Џери Хол (65), кој се разведува од медиумскиот магнат Руперт Мардок (91), сопственик на Fox News, Sky TV, The Sun, The Times… по шест години брак. Ова е негов четврти брак, а нејзин прва брак – формално и законски, бидејќи нејзината балиска венчавка со Мик Џегер, фронтменот на Ролинг Стоунс, беше поништена на суд.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ET Panache (@etpanache)


Дека по сонцето доаѓа дожд сега почувствува и еден од најмоќните луѓе на светот, сопственикот на медиумската империја Фокс, кој на 92 години зачекори по љубовен пат обраснат со трње.

Тоа стана јасно кога Џери Хол не се појави на нивната традиционална забава, која секоја година се одржува во галеријата Серпентин во Лондон по повод доаѓањето на летото, а поканата за него се смета за една од најпрестижните општествени награди. Но, овој пат домаќинката не се појавила, а нејзиното име не се ни спомнувало, па веднаш почнале приказни и гласини дека славниот пар го чека жестока пресметка во бракоразводна парница.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gente Yold (@genteyold_cm)


И кога тие сè уште официјално непотврдени озборувања беа објавени на страниците на престижниот „Њујорк тајмс“, стана сосема веројатно дека деновите на љубовен погледи и страсни бакнежи меѓу нив останаа закопани во минатото. Парот последен пат се појави заедно во јавност минатата година и очигледно повеќе нема да ги гледаме заедно.

Тажен крај на приказна која започна толку убаво. Свршувачката во Лос Анџелес ја објавија во „Тајмс“, а следниот викенд го поминаа на филмските награди „Златен глобус“ каде што беа – главните ѕвезди.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Revista Story New (@story.albania)

„Тие уживаа во овие неколку месеци заедно, воодушевени се што ќе се венчаат и возбудени за заедничката иднина за која имаат големи планови“, изјави тогаш портпаролот на семејството Мардок.

Руперт Мардок првпат се оженил во 1956 година. Тој ја имал ќерката Пруденс со стјуардесата Патриша Букер и заедно издржале дванаесет години. Во истата 1967 година, медиумскиот тајкун се ожени со новинарката Ана Марија Торв, со која ја доби ќерката Елизабет и синовите Лахлан и Џејмс.

Тие се разведоа во 1999 година, а само 17 дена по разводот, Руперт се ожени со третата сопруга Венди Денг, со која ги добија ќерките Грејс и Клои. Издржаа заедно 15 години, а овој пат причина за разводот не беше неговата нова врска, туку оправдано сомневање дека Венди Денг му била – неверна.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Spectacler (@spectaclercom)


Џери Хол, пак, како да се смири со нејзиниот многу постар партнер, кој ја импресионираше на различни начини. По дивата младост и бракот со фронтменот на Ролинг Стоунс, Мик Џегер, со кого беше во врска од 1977 до 1999 година и имаше четири деца, Елизабет Скарлет, Џејмс Лерој, Џорџија Меј и Габриел Лук.

Досега не е познато дали Џери Хол и Руперт Мардок потпишале предбрачен договор во пресрет на венчавката и кои биле неговите клаузули. Правните експерти се убедени дека Мардок во секој случај морал да покаже дарежливост доколку е така и ако нема правна битка за приватниот дел од неговото богатство. Акциите во сопственост на компанијата, познавачите на можностите се убедени – не се и нема да бидат на маса.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EVOKE (@evokedotie)


Особено затоа што при разводот со шкотската новинарка Ен Мардок Ман, тој помина како бос на трње. Додуша, јас бев виновен за тоа, бидејќи по 32 години брак се заљуби во Венди Денг.

Бидејќи Ана Мардок некогаш била љубовница на тајкунот и успеала толку многу да го маѓепса што по десет години заедно поднел барање за развод од својата прва сопруга, стјуардесата Патриша Букер, таа знаела што да очекува. Во преговорите за исплата на брачниот имот на Ана биле вклучени нивните деца, наследници на медиумската империја, а своите позиции ги обезбедиле и помагајќи и на мајка си.

Слични објави

За сексуално и психичко злоставување жени: Пејачoт Ар Кели осуден на 30 години затвор

Еспресо

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо
Се вчитува....