19.8 C
Скопје
21:30 - 14 јуни, 2024

САД ќе испрати ракетни системи со поголем дострел кои Зеленски ги бара, пресвртница во политиката на Бајден?

Вашингтон се подготвува да испрати помоќно оружје во Украина како дел од новиот пакет што ќе биде лансиран следната недела, отркива Си-Ен-Ен повикувајќи се на извори од американската администрација. Конкретно, тоа би биле ракетни системи кои украинскиот претседател Зеленски ги бара веќе извесно време. Во пракса, оружјето би имало поголем дострел од оние што моментално се на располагање на Киев.

Доколку биде потврдена, веста би била пресвртница во политиката на Бајден. Досега, шефот на Белата куќа избегнуваше да обезбеди системи со долг дострел кои потенцијално ќе ѝ овозможат на Украина да нападне руска територија далеку подалеку од границата. Со какви последици ќе биде оваа иницијатива за, и онака кревките, обиди за договор меѓу страните, не е лесно да се замисли, пренесува раињуз.

Во меѓувреме Зеленски осудува: „Она што Русија го прави во Донбас е геноцид“, рече украинскиот претседател во својата вообичаена ноќна видео порака. Во источна Украина, рече тој, Москва користи „депортација и масовни убиства на цивили: тоа е очигледна политика на геноцид“.

Слични објави

(Фото) Павле и Ирина Камилоски му направија крштевка на синот Јосиф

Еспресо

(Фото) Злато и дијаманти: Позната српска манекенка се прошета низ Белград со накит вреден 72.000 евра

Еспресо

(Фото) Сопругата на Дарко Лазиќ се соблече во шестиот месец од бременоста! Го покажа стомакот во минијатурно бикини

Еспресо

Скандал во „Никогаш не е доцна“: Жика Јакшиќ ги фатил натпреварувачите во измама, веднаш ги дисквалификувал

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо

Драгана Мирковиќ испрати порака до ќерката на Цеца Ражнатовиќ: Пејачките со години не беа во добри односи

Еспресо
Се вчитува....