По 35 години решена мистеријата на плочата на Бајага, програмерите го дешифрираа записот (ВИДЕО)

На Б страната од промотивниот сингл за албумот на „Бајага и инструктори“, под назив „Са друге стране јастука“ од 1985 година, се наоѓа компјутерска информација за Sinclair Spectrum, која беше мистерија за многумина, бидејќи во тоа време компјутерите беа далеку од секојдневие.

Меѓутоа, 35 години подоцна, мистеријата ја реши Марко Шолајиќ, корисник на Твитер, кој исто така се занимава со програмирање, а кој опиша како го декодирал овој запис.

Малку дигитална археологија од аналогниот период. Синглот на Бајага од 1985 година на Б страната имаше компјутерска информација за Sinclair Spectrum. Бидејќи никако не успеавме да откриеме што навистина е тоа, еден мој пријател го дигитализираше тој запис и го испрати на декодирање – вели Шолајиќ.

Програмата е дел од две различни примероци на плочата, но ниту еден без обработка не можеше да се вчита од почеток до крај. Грешката се појавува на околу 70 отсто, што веројатно е резултат на проблем во самото производство на плочата, а и матрицата не беше центрирана, па сигналот се губеше. Овие грешки во производството на плочата се манифестираа како грешки на ниво на битови, еден бит плус и декодирањето не е успешно. Преку најразлични аудиофилтри и со посебна обработка успеав да ја декодирам програмата, така што првиот дел не е во ред, но затоа вториот е добар. Со комбинација на овие делови, а знаејќи ја и точната должина на програмата, конечно добив програма која без грешка успеа да се вчита – објасни Шолајиќ и објави Јутјуб снимка на која се гледа што се случува кога програмата ќе започне со работа.

Кога програмата ќе почне со работа, на екранот всушност се појавуваат песните од тој албум заедно со нивните текстови. Исто така, секоја песна има своја различна позадина.

Слични објави

Почина славното момче од серијата „Дадилката Мекфи“: Рафаел го напушти овој свет на само 26 години (ФОТО)

Васко Спасоски

НЕВЕРОЈАТЕН СКАНДАЛ: Популарниот хит на Кејти Пери е плагијат!?

Igor

Специјална „Еден на Еден“: Погледнете кои ѕвезди ќе му гостуваат на Жаре (ВИДЕО)

Васко Спасоски

ХОЛИВУДСКИ АКТЕР остана без својата сопругата, која ја загуби борбата со тешката болест

Igor

Се зборуваше дека бил и со Анабела и со Луна, пејачката наводно демантирала

Igor

Растение кое малкумина го користат: Целер – моќен борец против голем број сериозни заболувања

Еспресо

Остави Коментар

дваесет − дванаесет =

Слични објави

Почина познатиот глумец од „Сопранови“, синот порача: Никој не беше ПОДОБАР од тебе тато! (ФОТО)

Igor

На Лукас му се закануваат со СМРТ, а тој не престанува со навредите: Ќе ги најдам сите што ми се закануваат!

Igor

Џеј Ло доби конкуренција! Нејзина колешка го облече познатиот зелен фустан! (ФОТО)

Igor

Влатко Стефановски упати музички поздрав за Италија – слушнете и уживајте! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Разголената Сораја повторно ги излудува фановите – „Тие си апсолутно совршенство“ (ФОТО)

Еспресо

Познати жени кои се уништија со операции: Беа прекрасни, се додека не одлучија да се разубавуваат! (ФОТО)

Igor