10.8 C
Скопје
09:03 - 10 декември, 2022

Илон Маск: Мрежниот сообраќај на Светското првенство синоќа достигна речиси 20.000 твитови во секунда

Извршниот директор на Твитер, Илон Маск, зборуваше за оптоварувањето на социјалната мрежа за време на Светското првенство.

„Сообраќајот на Светското првенство денес достигна речиси 20.000 твитови во секунда! Одлична работа на тимот на Твитер кој управува со рекордното оптоварување“, напиша Маск на Твитер.

Светското првенство започна на 20 ноември и ќе трае до 18 декември 2022 година. Мундијалот се одржува на осум стадиони во пет градови. Финалниот натпревар ќе се одигра на Националниот стадион.

Два дена пред почетокот на турнирот, ФИФА објави забрана за продажба на пиво на стадионите во Катар. Во исто време, спонзорскиот договор на познатиот пивски бренд со ФИФА е околу 75 милиони долари.

Актуелен светски шампион е репрезентацијата на Франција која во финалето на 2018 година во решавачкиот меч ја победи селекцијата на Хрватска (4:2).

Слични објави

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо

„Имав крофни на нозете“ – Тијана Дапчевиќ морала итно да направи операција

Еспресо

Промена на подобро: Два хороскопски знаци ќе скокаат од среќа следната недела!

Еспресо
Се вчитува....