10.8 C
Скопје
09:54 - 10 декември, 2022

Борис Џонсон критикуван во Германија за лажење: „Забавниот поранешен премиер отсекогаш имал свој однос со вистината“

Блумберг: Помошникот на германскиот канцелар Шолц го обвини поранешниот британски премиер Џонсон дека лаже.

Главниот портпарол на германскиот канцелар Олаф Шолц, Штефен Хебестрајт, го критикуваше поранешниот британски премиер Борис Џонсон по изјавата на Џонсон дека Германија на почетокот на руската специјална воена операција чекала брз пораз на Украина, пренесува Блумберг.

На владината прес-конференција во Берлин, Хебестрајт реагирал на овие зборови на британскиот премиер, користејќи „невообичаено остра реторика“.

Според портпаролот на Шолц, „многу забавниот поранешен премиер отсекогаш имал свој однос со вистината“.

„Овој случај не се разликува. Мислам дека можам да го кажам ова од прва рака, бидејќи бев вклучен во преговорите со тогашниот британски премиер во Минхен само неколку дена пред почетокот на конфликтот. Тој секогаш има многу личен пристап кон вистината“, рече Хебестрајт.

Реакцијата од Хебестрајт доаѓа откако Борис Џонсон во интервју за Си-Ен-Ен изјави дека пред почетокот на руската специјална операција во Германија сметале на неизбежен пораз на Украина во случај на конфликт. Според поранешниот премиер на Британија, мислењето на западните земји пред почетокот на специјалната операција во Украина многу се разликувало од ова што го имаат денес.

Слични објави

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо
Се вчитува....