14.8 C
Скопје
23:19 - 22 мај, 2024

(Фото) „Море марш бре!“: Твитот на Марија Шерифовиќ за време на полуфиналето на Евровизија многумина го коментираат како порака до Израел

Српската пејачка Марија Шерифовиќ, победничката на Евровизија во 2007 година, го коментираше синоќешното полуфинале на ова натпреварување кое годинава се одржува во Малме, Шведска.

Во екот на протестите на пропалестинските активисти пред арената во Малме, многумина чекаа да видат дали израелската претставничка Еден Голан ќе биде исвиркана во текот на настапот, но имаше и свиркање и овации.

Реакции од тој тип, се чини, стигна од Марија Шерифовиќ.

За време на синоќешното полуфинале таа на социјалната мрежа Икс, поранешен Твитер, напиша:

„Море марш, бре“, а овој коментар многумина го протолкуваа како порака до Израел.

 


Во коментарите под нејзината реакција се нижеле палестински знамиња, како и видео од одговорот на израелската претставничка кога на прес-конференцијата беше прашана дали нејзиното присуство на овој натпревар претставува опасност за другите учесници и за јавноста.

„Мислам дека сите сме тука поради една причина, ЕБУ ги презеде сите мерки да го направи ова натпреварување безбедно за сите нас. Мислам дека е безбедно за сите, инаку немаше да бидеме тука“, изјави Еден Голан на прес-конференција.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by wiwibloggs (@wiwibloggs)

Слични објави

Северина на концерт во Црна Гора порачала: Каде и да одам ме сметаат за нивна

Еспресо

Која е снаата на Драгана Мирковиќ? Се обидоа да ја скријат од јавноста, еве со што се занимава

jasmina.kantardzieva

Почина пејачот Тони Монтано

еспресо

Никола Роквиќ стаса до целта, еве што порача: „Подготвен сум да го направам и тој одлучувачки чекор…“

еспресо

Ацо Пејовиќ се опијанил и завршил во туѓа куќа: „Утрото кога се разбудив, жена ме пречека со појадок во кревет“

Еспресо

Се огласи Наташа Беквалац и ја сподели среќата со сите: Секако дека се заљубив

Еспресо
Се вчитува....