Бети Вајт откри како да доживеете стотка

Бети Вајт денес го слави 98-от роденден, а пред седум години таа влезе во Гинисовата книга на рекорди како актерка со најдолга кариера.

Таа глуми веќе 78 години. Далечната 1939 година се вработила во радио бидејќи на аудициите ја одбивале со изговор дека не била фотогенична. Дури во осумдесетите се оствари со улогата во серијата „Златни девојки“.

Бети најмногу ја прашуваат за тајната на долгиот живот, а таа секогаш го кажува својот малку необичен рецепт.

– Не појадувам, за ручек јадам сендвичи. Обожувам хот дог и и пржени компирчиња, а сето тоа го залевам со диетална кока кола. Секоја вечер пијам по една часа вотка, а повеќе од тоа пијам единствено кога ќе сум во друштво со пријателите, вели Бети, која ужива во фактот дека се уште е вработена.

Бети Вајт на почетокот на кариерата, профимедиа

Кога не е во телевизиското студио или на сетот на некоја серија, Бети волонтира во зоолошката градина во Лос Анџелес.

Освен што работи со полна пареа, јаде и пие што сака, но вели дека за нејзионот долг живот е заслужен и оптимизмот.

– Знам дека звучи чукнато, но секогаш настојувам да ја видам смешната страна на се што е добро и лошо. Брзо ми здосадуваат луѓето кои постојано се жалат на се, тоа е губење на време, изјави актерката.

Слични објави

Џеј Ло беше мета на критики поради експонирање на меѓуножјето! (ФОТО)

Еспресо

Онлајн средби: Најдобри сајтови за запознавање и дружење за луѓе над 50 години

Слободен печат

Адам Лабунски ГОЛ на плажа: Позирал само со ИНСТРУМЕНТОТ во рака

Igor

СИЛИКОНИ НА КОМПЕНЗАЦИЈА: Зошто Луна Џогани толку често ги фотографира новите гради?

Igor

Јелена Карлеуша со своја страна на приказната: Сè е лага!

Igor

310 долари карта за концертот на Мадона: Светската дива ѝ покажа на својата колешка кој е најдобар!

Igor

Остави Коментар

два + седум =

Слични објави

Кендал Џенер објави фотографија со поранешното момче на својата сестра! (ФОТО)

Еспресо

Хороскоп за 23 јануари – Еве што ве очекува овој четврток!

Еспресо

„Изгубената“ песна на ФРЕДИ МЕРКЈУРИ објавена 28 години по неговата смрт

Igor

Хроничниот стрес и исцрпеноста можат да бидат клучни фактори за развој на оваа болест

Еспресо

Викторија Бекам го освои модниот свет, но нејзините вработени се против неа

Igor

Пуштен новиот сингл на Антониа Гиговска

Igor