Борисов вели дека ветото за Македонија не е од инает, туку е принципиелно и ги отсликува очекувањата на сите Бугари!

Бугарија отсекогаш беше една од земјите кои најмногу инсистираа на европската интеграција на Република Северна Македонија и на другите држави од Западен Балкан, објави бугарскиот премиер Бојко Борисов на Фејсбук.

– Бугарија силно ја поддржа Република Северна Македонија за влез во НАТО. Отсекогаш сме биле исклучително добронамерни и јасно кажавме до каде може да одат нашите компромиси. Формиравме и заедничка историска комисја, во која експертите требаше да ги решаваат спорните прашања само со аргументи. Со вицепремиерите Захариева и Каракачанов одржавме десетици средби во потрага по решенија. Дадовме се од себе да не бидеме државата која ќе каже „не” на стартот на преговорите со Република Северна Македонија, наведува Борисов во објавата.

Сепак, според него, властите во земјава мислеле дека со притисок и лобирање, ќе може да се промени бугарската позиција.

– Нашата позиција не од инает, туку е принципиелна и ги отсликува очекувањата на сите Бугари. Се разбира, подготвени сме да ги продолжиме разговорите, продолжуваме да го почитуваме Договорот за добрососедство. Сепак, очекуваме да ја видиме истата посветеност и од другата страна, додава Борисов во објавата.

Слични објави

Познатиот научник Џикиќ предупредува: Вирусот не слабее, иако симптомите се поблаги

Познатите Хрвати се во шок по земјотресот: Врескав од страв, сè уште се тресам!

ИНТЕРВЈУ Митко Јанчев: На ВМРО-ДПМНЕ ѝ е потребен брз ремонт!

Њујорк тајмс: Поранешен министер од владата на Груевски вмешан во мултимилионска злоупотреба на набавка на маски

Животот во Вухан се враќа во нормала: Барањата за венчавки зголемени за 300 отсто

Слободен Печат

Ќе останат ли годинава пари и за К-15?

Остави Коментар

Осумнаесет − 5 =

Слични објави

„Скопски агол“: Во Ајватовци Свети Трифун се одбележува со закројување лозје и саем на вино

Слободен Печат

Цел е со отоци и трпи болки: Популарниот Саша Ковачевиќ завршил во болница!

Васко Спасоски

Не треба да стравуваме за македонското потекло на ајварот (ИНФОГРАФИК)

Слободен Печат

Пентагон: Руските ловци дејствуваа „небезбедно и непрофесионално” (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Весна Алексовска: Пациентите, без разлика дали имаат чести или ретки болести, заслужуваат квалитетен живот

Слободен Печат

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг- итни мерки на Град Скопје

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarian