16.8 C
Скопје
08:50 - 26 септември, 2023

Спас од комарците со природни средства кои сигурно ги имате дома

Симптомите што се појавуваат по каснување од комарец, болка, чешање, оток, се карактеристични симптоми на локална алергиска реакција. Но ако чешањето се појави на целото тело, за таква реакција треба да се побара лекарска помош.

За поблагите реакции, како што е вообичаеното чешање, можете да го употребите следново:

Мед – ако не ви пречи чувството на лепливост на кожата, медот делува противвоспалително и може да го смири чешањето.

Млеко и вода – Помешајте иста количина млеко и вода и во тоа потопете чиста ткаенина. Со неа пребришете го подрачјето на убодот и ќе го смирите чешањето.

Лимон – Ќе ве ослободи од чувството на чешање, ама не го користете ако планирате после тоа да поминете извесно време на отворено, односно ако бидете директно изложени на сонце.

Паста за заби – Повеќето пасти за заби имаат вкус на нане, што создава чувство на ладење на кожата. Состојките во пастата за заби ќе помогнат во намалување на отокот.

Слични објави

Што открива крвната група за вашиот љубовен живот?

Еспресо

(Фото) Двојна промоција на Татјана и Новица: Ќе плачам во авион кога ќе си одиме за Австралија, ова ми е како сон

М.Џ.

(Фото) Згодниот Саша Ковачевиќ ги разочара жените: Сака само една и ѝ напиша нежна порака

Еспресо

Кувајт нема да го гледа „Барби“, пред да го забрани овој и уште еден филм, барале бришење на некои сцени

еспресо

(Фото) Хали Бери во природно издание, неверојатно убава: „Мојот маж го сака ова“

Еспресо

Здравко Чолиќ никогаш не зборуваше за нивната љубов, но актерката ги откри деталите: „Ми посвети песна“

Еспресо
Се вчитува....