Tag : серотонин

Здравје

Анксиозни сте? Причината може да е недостаток на ОВОЈ витамин

Igor
За жал, анксиозноста денеска практично е составен дел од животот на речиси секој човек. Некои лесно се справуваат со нејзе, но други ги „држи“ многу...
Здравје

Зошто имаме потреба од шеќер кога сме под стрес?

Igor
Кога сме изложени на стрес, во нашиот организам расте нивото на хормонот кортизол, кој е познат и како стрес-хормон, па затоа телото има потреба од...
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian