14:21 - 19 април, 2024

„Вилијам и Хари имаа сериозни кавги многу пред Меган“: Кралски биограф открива детали

Односот меѓу принцот Вилијам и принцот Хари беше затегнат долго пред да се појави Меган Маркл во животот на Хари и многу пред да се случи нивното заминување од кралското семејство. И сите шпекулирања дека помладиот брат сака да ги врати добри односите со постариот, немаат шанси за успех, бидејќи идниот крал на Велика Британија веројатно нема да дозволи тоа да се случи во блиска иднина. Кралскиот биограф Роберт Лејси, автор на книгата „Битката на браќата“, зборува за ова, пишува Дејли мејл.

Браќата за прв пат сериозно се скарале во 2002 година. Истата година, беше откриено дека Хари пушел марихуана и таа вест се појави на насловните страници, фрлајќи сенка врз кралското семејство.

Три години подоцна, Хари претрпе дополнително понижување кога беше фотографиран облечен во нацистичка униформа на маскенбал-забава која се одржа во домот на спортистот со златни медали од Олимписките игри, Ричард Мид.

Потоа избувна огромен скандал, а принцот Хари беше принуден јавно да се извини, по што принцот Чарлс го испрати својот помлад син на предавање кај главниот рабин.

„Меган не беше оригиналниот фактор во одлуката на принцот Хари да му се одмазди на неговото семејство. Во јануари 2005 година, по неуспехот на костимот за маскенбал, сега знаеме дека принцот Хари беше принуден повторно да ја процени вмешаноста на неговиот постар брат и неправдата која му ја нанел Вилијам. Тоа го натера Хари да се чувствува отуѓено. Пријателите се сеќаваат на „тишината“ и на прилично сериозниот јаз меѓу браќата во тоа време – како што беше случајот по „Drug Shame“ во 2002 година, кога Хари првпат почна да ја сфаќа вредноста на тоа да се биде функционално жртвено јагне“, вели Лејси.

Според биографот, Хари и неговиот пријател Гај Пели ја презеле вината за „дивите лудории“ во пабот Ратлбоун, „кога вистинскиот лидер на компанијата Ратлбоун беше Вилијам“.

По ова, меѓу браќата се појави сериозен раскол, тие не зборуваа долго време. Хари негодуваше што Вилијам падна толку ниско, местејќи си го братот. Подоцна, во својата книга „Резерва“, војводата од Сасекс напиша дека неговиот постар брат и Кејт Мидлтон го поттикнале да го избере тој костум. Моментот на избор на облека беше прикажан дури и во шестата сезона на „Круната“.

„Функцијата на постариот брат беше да биде совршен, без разлика дали направил нешто или не. А функцијата на помалиот брат беше да не насмее останатите, да критикува, да суди. Тоа беше улога што сите ние ја обликувавме за принцот Хари низ годините“, заклучи Лејси.

 

Слични објави

(Фото) На една рака носи 18.000 евра: Александра не штедела на себе, сите гледале во овој скап детаљ

Еспресо

Ќе се вика „Вила Јована“: Дечкото на Јована Јеремиќ ѝ купи луксузна куќа со базен и овоштарник

Еспресо

Со Сергеј Трифуновиќ е приведен и неговиот „дилер“: Нови детали за апсењето

еспресо

Дарко Лазиќ по третпат станува татко: Катарина е бремена!

еспресо

(Фото) Синот на Драгана Мирковиќ јавно ја поддржа мајка си: „И во добро и во зло…“

jasmina.kantardzieva

Уапсен актерот Сергеј Трифуновиќ: Купувал марихуана

еспресо
Се вчитува....